Hamas cere acordul Israelului să-și poată evacua luptătorii blocați în tunelurile din Fâșia Gaza
Mișcarea islamistă palestiniană Hamas a cerut miercuri țărilor mediatoare să facă presiuni asupra Israelului pentru a permite ca zeci de luptători ai săi să părăsească tunelurile în care sunt blocați în Fâșia Gaza, relatează AFP.
Această solicitare are loc după ce armata israeliană a anunțat săptămâna trecută că a ucis peste 20 de membri ai Hamas ‘care încercau să fugă din infrastructura teroristă subterană din zonă’ și a arestat alți opt.
‘Considerăm (Israelul) pe deplin responsabil pentru viețile luptătorilor noștri și facem apel la mediatori să acționeze imediat pentru a face presiune și pentru a se asigura că fiii noștri se pot întoarce acasă’, a declarat Hamas într-un comunicat.
Aceasta este prima dată când gruparea islamistă a recunoscut public că unii dintre luptătorii săi sunt blocați în tuneluri.
Mass-media israeliană a relatat în ultimele săptămâni că între 100 și 200 de membri Hamas sunt blocați în rețeaua de tuneluri de sub orașul Rafah, într-o zonă a Fâșiei Gaza aflată sub control militar israelian.
Conform unui acord de încetare a focului mediat de Statele Unite, intrat în vigoare pe 10 octombrie, armata israeliană trebuie să se retragă din partea de coastă a teritoriului palestinian, dincolo de o ‘linie galbenă’ care marchează zona aflată sub control israelian.
În noiembrie, la o conferință de afaceri din Miami, emisarul special al SUA, Steve Witkoff, a făcut aluzie la ‘cei 200 de luptători blocați în Rafah’ și a sugerat că predarea lor ar putea fi un ‘test’ pentru implementarea acordului de încetare a focului de către Israel și Hamas.
Cu toate acestea, Israelul nu pare dispus să facă compromisuri pentru a le permite luptătorilor Hamas ieșirea în siguranță din tuneluri.
Un purtător de cuvânt al guvernului israelian a declarat pentru AFP în noiembrie că premierul Benjamin Netanyahu ‘nu va autoriza trecerea în siguranță a 200 de teroriști Hamas’ și va rămâne ‘ferm în intenția sa de a destructura capacitățile militare ale Hamas și de a demilitariza Fâșia Gaza’.
În comunicatul său de miercuri, Hamas a acuzat Israelul de încălcarea termenilor armistițiului prin ‘căutarea, eliminarea și arestarea luptătorilor rezistenței asediați în tunelurile din Rafah’.

