Guvernul Venezuelei a început eliberarea deținuților politici, după ce SUA l-au arestat pe Maduro
Guvernul venezuelean a început să elibereze deținuții considerați prizonieri politici de către grupurile pentru drepturile omului, într-un gest descris de oficiali ca fiind un gest de bunăvoință, scrie BBC.
Ministerul de Externe al Spaniei a declarat că cinci dintre cetățenii săi au fost eliberați. Printre aceștia se numără și proeminenta activistă pentru drepturile omului din Venezuela, Rocío San Miguel, a confirmat familia acesteia presei americane.
Măsura vine după ce SUA l-au reținut sâmbătă pe președintele Venezuelei, Nicolás Maduro, într-un raid fulminant asupra capitalei, Caracas, pentru a se confrunta cu acuzații de trafic de droguri la New York.
Eliberarea prizonierilor politici din Venezuela este o cerere de lungă durată a SUA, în special în momentele de represiune intensificată din jurul alegerilor sau protestelor.
Jorge Rodríguez, șeful Adunării Naționale a Venezuelei și fratele președintelui interimar Delcy Rodríguez, a anunțat la televiziunea de stat că „un număr semnificativ” va fi eliberat imediat, fără a specifica numărul sau identitatea prizonierilor care vor fi eliberați.
Sute de prizonieri politici sunt deținuți în închisorile venezuelene.
Jorge Rodríguez a declarat că guvernul interimar îi eliberează în interesul „unității naționale și al coexistenței pașnice”.

