Guvernul spaniol legalizează situația migranților. Care sunt condițiile
Guvernul spaniol intenționează să le acorde statut legal migranților fără acte de ședere în Spania. Condiția este să fi locuit cel puțin cinci luni în Spania, înainte de 31 decembrie 2025, și de a nu avea cazier judiciar. Peste jumătate de milion de migranți ar urma să beneficieze de acest decret. Asta în condițiile în care 55 la sută dintre spanioli se opun legalizării în masă a migranților, potrivit unui sondaj de opinie.
Măsura de legalizare a statutului migranților din Spania este considerată de analiștii politici drept o favoare făcută de premierul Pedro Sanchez partenerilor săi de guvernare din formațiunea Podemos.
Elma Saiz, ministrul pentru migrație din Spania: Nu este o chestiune care trebuie votată în Parlament. Ceea ce am început acum este startul unei proceduri de urgenţă.
Formațiunile din opoziție nu sunt de acord cu intenția guvernului.
Alberto Nunez Feijoo, președinte Partidul Poporului: Guvernul nu poate acorda rezidenţă legală oricărei persoane din ţara noastră. Regularizarea trebuie făcută individual, de la caz la caz, şi condiţional de la caz la caz, şi nu să se întindă un covor roşu ilegalităţii acoperite într-o formă de rezidenţă în ţara noastră.
Pentru migranți, măsura este binevenită, pentru că mulți dintre ei pot munci legal în Spania:
- Am câţiva membri ai familiei aici, fără acte, şi ei au multe probleme.
- Cred că este minunat, pentru că sunt oameni care nu au oportunităţi, iar acesta este un cadou minunat pentru ei.
- Ajută mulţi oameni să obţină o slujbă, pentru că aşteaptă de mult timp şi nu primesc răspuns, dar acum, cu această regularizare, vor găsi locuri de muncă.
Potrivit statisticilor, doar în Madrid, unul din șapte locuitori provine din America de Sud și nu are forme legale.

