Guvernul pregătește relansarea economiei țării
România e la un pas de a intra în recesiune tehnică. Deficitul comercial se apropie de 30 de miliarde de euro şi tot mai multe firme se închid. Aşa că Guvernul pregătește un pachet de măsuri care să repornească motoarele economiei. Experţii spun că e nevoie de strategii care să crească productivitatea, să stimuleze investiţiile şi să îi convingă pe investitori să aducă bani în economie.
Reconfigurarea schemelor de ajutor de stat, prin lansarea a 7 programe ce vizează, printre altele, cercetarea şi dezvoltarea, dar şi industria de apărare, domenii considerate strategice, şi o nouă strategie ficală ce vizează microîntreprinderilor și întregul mediu de afaceri.
Sunt pilonii prin care Executivul pregăteşte relansarea economiei. Parerile expertilor sunt diferite.
Alexandru Milcev, consultant fiscal: Partea de apărare, de când a început conflictul cu Ucraina şi mai ales cu discuţiile transatlantice, anumite neînţelegeri transatlantice pe care le observă, în ultima perioadă, pun şi mai mult accent asupra necesităţii de investiţii în această zonă.
Luisiana Dobrinescu, avocat specializat pe fiscalitate: Măsurile acestea de relansare economică trebuie să vizeze reintroducerea în economia României, prin atragerea, prin venirea acasă a persoanelor fizice, a românilor care lucrează în străinătate.
Măsura ar reduce si presiunea pe care plata pensiilor o pune pe bugetul de stat, mai ales că 10 angajaţi susţin 8 pensionari. Anul trecut, achitarea pensiilor s-a ridicat la 13% din PIB-ul ţării, adică peste 800 de miliarde de lei.
Antreprenorii atrag atentia ca majorea unor taxe şi impozite nu face decât să crească numărul insolvenţelor, ceea ce înseamnă bani mai puţini la bugetul de stat și o frână pentru economie.
Cătălin Dumitrescu, director platformă de monitorizare financiară: Prima măsură care trebuie luată este să continuie tăierea cheltuielilor bugetare. Producţia, pe toate nivelurile ar trebui stimulată. De acolo vin banii.
Horațiu Raicu, secretar general BNS: Toată lumea îşi doreşte un pachte de relansare astfel încât să existe stabilitate şi să crească puterea de cumpărare şi cu măsuri care să reducă fiscalitatea pe muncă.
Creșterea producției va scădea inclusiv deficitul comercial, care se apropie de 30 de miliarde de euro.
Iuliu Stocklosa, preşedinte Camera de Comerţ şi Industrii Bucureşti: Noi importăm foarte multă mâncare. Hai să îi atragem în ţară pe cei care produc, indiferent unde, în Polonia, Bulgaria, că sunt ţările de lângă noi să îi invităm să producă aici. Produc aici avem forţă de muncă acoperită mult mai bine, în acelaşi timp asigurărm necesarul în România şi putem să şi exportăm.
Banii veniti de la UE au fost o gură de oxigen pentru economie, după cum se vede şi în statistica oficială, de la finalul trimestrul al III-lea din 2025.
Mădălina Chiţu, jurnalist TVR: Economia României a fost susţinută, în principal de construcţii şi de agricultură. Construcţile, de exemplu, au contribuit cu 0,8% la PIB-ul ţării, în timp ce agricultura a contribuit cu 0,6%.
La finalul trimestrului al III-lea a lui 2025, PIB-ul țării se apropia de 270 de miliarde de euro, cu nici un punct procentual mai mare față de trimestrul al II-lea al anului trecut.

