Guvernul pregătește reforma companiilor de stat: mai puțini șefi, indemnizații mai mici, evaluări de performanță

22 July 2025, 12:33

Cabinetul condus de Ilie Bolojan pregătește al doilea pachet de măsuri pentru reducerea cheltuielilor statului, care vizează sănătatea, educația, ordinea publică, administrația publică locală și centrală. Acesta ar urma să fie gata până la finalul lunii iulie.

Potrivit unor surse, citate de jurnalistul Vlad Ungar, astăzi, la ora 17:00, urmează să fie prezentate măsurile prin care vor fi reformate companiile de stat. Reforma acestora este un obiectiv asumat oficial de România prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Printre măsurile propuse se află modificarea componenței Consiliilor de Administrație, prin reducerea numărului de membri, dar și diminuarea indemnizațiilor acordate acestora.

De altfel, de când a preluat funcția de prim-ministru, Ilie Bolojan a subliniat în repetate rânduri necesitatea acestei reforme, inclusiv prin reducerea indemnizațiilor membrilor din Consiliile de Administrație.

În plus, se desfășoară o evaluare a companiilor de stat, astfel încât acelea care nu sunt profitabile să fie comasate sau să beneficieze de o conducere nouă. Premierul își dorește ca în aceste poziții să ajungă reprezentanți ai mediului privat care au demonstrat performanță și care ar putea oferi consultanță sau chiar să fie numiți în funcții de conducere, contribuind la salvarea sau transformarea acestor entități.

Aceste măsuri urmează să fie prezentate oficial și, cel mai probabil, vor fi aplicate începând cu finalul verii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite