Guvernul a aprobat semnarea Acordului Mercosur. Dogioiu: Producătorii români vor fi protejați
Guvernul a aprobat ieri semnarea acordului cu țările Mercosur, care va intra în vigoare la 1 mai. Purtătoarea de cuvânt a Executivului a subliniat că acordul include un mecanism de protecție a producătorilor locali.
Decizia a fost luată în ciuda avizului negativ al Ministerului Agriculturii, a precizat Ioana Ene Dogioiu.
”Acest memorandum face ca acordul să intre în vigoare efectiv provizoriu, de la 1 mai, cu toate clauzele lui, inclusiv cu elementele de regulament prin care se acordă acea protecție pentru producătorii interni. Este vorba despre existența unui regulament care include un mecanism de salvgardare, care poate intra în vigoare încă din perioada de aplicare provizorie, măsurile concrete care sunt incluse în regulamentul privind mecanismul de salvgardare. Piețele produselor agroagricole sensibile sunt monitorizate în permanență de Comisia Europeană în ceea ce privește tendințele importurilor și exporturilor, producția și evoluția prețurilor”, a spus Dogioiu.

