Gruparea Hezbollah amenință că nu va depune armele în Liban. Nou val de bombardamente israeliene

Armata israeliană a lovit sudul Libanului / Profimedia Images
6 March 2026, 18:47

Hezbollah a reiterat că intenţionează să continue lupta, pe fondul atacurilor israeliene care continuă asupra unor situri din Liban, informează vineri dpa.

“Nu vom depune armele şi nu vom abandona câmpul de luptă”, a declarat organizaţia într-un comunicat.

Conform media locale, o iniţiativă franceză propusă în cursul nopţii a inclus ideea unei predări complete a Hezbollah în schimbul opririi războiului împotriva Libanului.

O sursă guvernamentală a subliniat că Hezbollah continuă să respingă orice negocieri privind un armistiţiu desfăşurate de guvernul libanez, insistând că doar reprezentanţii mişcării ar putea lua parte la astfel de discuţii.

Declaraţia grupării vine în contextul în care armata israeliană a efectuat un nou val de bombardamente în Liban, vizând în principal suburbii ale capitalei Beirut. Zeci de mii de locuitori au părăsit cartierele dens populate.

La rândul său, Hezbollah a revendicat responsabilitatea pentru lansarea mai multor salve de rachete asupra Israelului.

Ministerul Sănătăţii a anunţat vineri că numărul morţilor în atacurile aeriene israeliene asupra Libanului, începând de luni, a crescut la 217, iar 798 de persoane au fost rănite, consemnează AFP.

Libanul a fost antrenat luni în conflictul regional cu Iranul, după ce gruparea pro-iraniană Hezbollah a lansat un atac împotriva Israelului, care a ripostat cu o campanie masivă de atacuri aeriene. Preluare Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite