Greenpeace: Franța trimite uraniu reprocesat în Rusia

Centrala nucleară Cruas-Meysse din Franța / Profimedia Images
17 November 2025, 15:25

Organizația de mediu Greenpeace a declarat duminică că Franța trimite uraniu reprocesat în Rusia pentru tratament, astfel încât să poată fi reutilizat, în ciuda războiului purtat de Kremlin în Ucraina, scrie France 24.

Grupul a argumentat că, deși acest comerț este legal, el este „imoral”, în condițiile în care multe națiuni încearcă să intensifice sancțiunile împotriva guvernului rus după invazia lansată în 2022.

Membrii Greenpeace au filmat sâmbătă încărcarea a aproximativ 10 containere cu etichete radioactive pe o navă de marfă în portul Dunkerque de la Canalul Mânecii, a precizat ONG-ul.

Nava, înregistrată în Panama și numită Mikhail Dudin, este folosită în mod regulat pentru transportul de uraniu îmbogățit sau natural din Franța către Sankt Petersburg, potrivit Greenpeace.

Dar încărcătura de sâmbătă a fost prima transportare de uraniu reprocesat observată în ultimii trei ani, a adăugat organizația.

„Nu este ilegal, dar este imoral”, a declarat pentru AFP Pauline Boyer, coordonatoarea campaniei nucleare a Greenpeace Franța. „Franța ar trebui să-și încheie contractele cu Rosatom, o companie de stat care ocupă de trei ani centrala nucleară ucraineană de la Zaporijjea”, a mai spus ea.

Gigantul energetic francez de stat Électricité de France (EDF) a semnat în 2018 un contract de 600 de milioane de euro cu o subsidiară Rosatom, Tenex, pentru reciclarea uraniului reprocesat. Aceste operațiuni nu au fost afectate de sancțiunile internaționale impuse din cauza războiului din Ucraina.

Rosatom deține singura instalație din lume — la Seversk, în Siberia — capabilă să efectueze componente-cheie ale convertirii uraniului reprocesat în uraniu reprocesat îmbogățit.

Uraniul poate fi reprocesat astfel încât să poată fi reîmbogățit și reutilizat. Odată cu creșterea prețurilor uraniului pe piețele internaționale, devine din ce în ce mai rentabil pentru companiile energetice să solicite reprocesarea combustibilului nuclear uzat.

Doar aproximativ 10% din uraniul reîmbogățit trimis înapoi Franței de către Rusia este folosit la centrala nucleară Cruas din sudul țării, singura centrală franceză care poate utiliza uraniu reprocesat îmbogățit, potrivit Greenpeace.

Ministerul Energiei din Franța și EDF nu au răspuns întrebărilor AFP cu privire la acest subiect.

Franța a ordonat companiei EDF să își suspende comerțul cu uraniu cu Rosatom în 2022, când Greenpeace a dezvăluit pentru prima dată contractele, după invazia Rusiei.

În martie 2024, Franța a anunțat că analizează „serios” posibilitatea de a construi propria instalație de conversie pentru a produce uraniu reprocesat îmbogățit.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite