Giurgiu: Circulaţia pe Podul Prieteniei a fost reluată pe ambele sensuri, pe perioada sărbătorilor de iarnă

Podul Prieteniei / Foto: Arhivă
18 December 2025, 15:20 (actualizat 18 December 2025, 15:23)

Circulaţia pe Podul Prieteniei, Giurgiu-Ruse, a fost redeschisă joi, pe ambele sensuri de mers, iar acest lucru va rămâne valabil pentru toată perioada sărbătorilor de iarnă, până la data de 8 ianuarie 2026 când lucrările la pod vor fi reluate şi se va circula din nou pe o singură bandă.

“Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră Giurgiu informează participanţii la trafic că, începând de astăzi, 18 decembrie, circulaţia pe Podul Prieteniei a fost redeschisă şi se circulă normal pe ambele sensuri de mers. Potrivit comunicării transmise de autorităţile de frontieră bulgare, traficul rutier pe Podul Prieteniei Giurgiu – Ruse a fost reluat în ambele sensuri, inclusiv pe tronsonul aflat în prezent în reparaţii, în direcţia către România. Această măsură este valabilă până la data de 8 ianuarie 2026, perioadă în care lucrările vor fi suspendate, pentru a permite tranzitul fluent şi în condiţii de siguranţă, în contextul sărbătorilor de iarnă”, a declarat joi, purtătoarea de cuvânt a ITPF Giurgiu, Livia Filimon, potrivit Agerpres.

Menţionăm faptul că, până în data de 18 decembrie, circulaţia pe Podul Prieteniei a fost dirijată alternativ, cu semafor, din cauza lucrărilor de reabilitare desfăşurate de partea bulgară.

Lucrările vor fi reluate, începând cu 8 ianuarie 2026, pe sensul de mers către Bulgaria. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite