Gisèle Pelicot, din nou în instanță pentru a-l confrunta pe unul dintre bărbații condamnați în procesul violurilor repetate
Gisèle Pelicot, care a supraviețuit aproape un deceniu violurilor repetate comise de zeci de bărbați după ce a fost drogată de fostul ei soț, a ajuns luni la un tribunal din Franța pentru procesul de apel al unuia dintre bărbații condamnați în procesul violurilor repetate.
Pelicot a devenit un simbol al luptei feministe după ce a decis să renunțe la dreptul la anonimat în procesul fostului ei soț și al altor 50 de bărbați, care a avut loc anul trecut.
În vârstă de 72 de ani, Gisèle a sosit la Curtea de Apel din orașul Nîmes, în sudul Franței, împreună cu fiul ei cel mic, Florian, și a dat mâna cu susținătorii ei, notează The Guardian.
Avocatul ei, Antoine Camus, a declarat că ar fi preferat să nu treacă din nou prin trauma unui proces, dar că va fi prezentă în sala de judecată. „Va fi acolo pentru a spune că un viol este un viol, că nu există ceva ca un viol mic”, a spus Camus pentru Agence France-Presse.
Husamettin Dogan, un muncitor în construcții în vârstă de 44 de ani, care a fost condamnat la nouă ani de închisoare pentru violarea lui Pelicot, a făcut apel împotriva condamnării sale.
Dogan a sosit la tribunal sprijinindu-se într-un baston, purtând ochelari de soare și mască de protecție, acoperindu-și fața. A vorbit doar pentru a-și confirma numele și data nașterii. A spus că în prezent nu are niciun loc de muncă.
Au fost selectați nouă jurați, cinci bărbați și patru femei, care vor delibera împreună cu trei judecători.
Primul proces al lui Dogan, care a avut loc anul trecut, a dezvăluit că acesta a intrat în contact cu soțul de atunci al lui Gisèle, Dominique Pelicot, într-un chat online, și a condus spre locuința cuplului chiar în aceeași seară din iunie 2019, spunându-i soției sale că iese puțin. A fost condamnat pentru că a violat-o pe Gisèle Pelicot în timp ce era inconștientă.
În acel proces, Dogan a declarat că a crezut că este doar un „joc”. „Nu sunt un violator, e prea greu de dus pentru mine”, a spus el. Avocatul său a refuzat să comenteze înainte de începerea apelului.
Inițial, 17 dintre cei 51 de bărbați condamnați au spus că vor face apel, dar 16 dintre ei au renunțat treptat, rămânând doar Dogan.
Dominique Pelicot, considerat unul dintre cei mai notorii agresori sexuali din istoria modernă a Franței, a fost condamnat la 20 de ani de închisoare pentru că și-a drogat soția și a invitat zeci de bărbați să o violeze în locuința lor din sudul Franței, timp de aproape un deceniu.
Procesul de anul trecut, desfășurat la Avignon, a arătat că Dominique Pelicot zdrobea somnifere și medicamente anxiolitice în piureul de cartofi, cafeaua sau înghețata soției sale, apoi invita bărbați necunoscuți să o violeze în satul Mazan, în sud-estul Franței, unde cuplul se retrăsese. În total, alți 50 de bărbați au fost găsiți vinovați.
Dominique Pelicot, aflat acum în detenție în regim de izolare, va apărea ca martor în procesul de apel. Se așteaptă să repete ceea ce a declarat și la primul proces: „Sunt un violator, iar toți bărbații acuzați din această sală sunt violatori.”
Gisèle Pelicot, fost manager în logistică, a insistat ca procesul de anul trecut din 2024 să fie public, pentru a atrage atenția asupra violurilor comise prin drogare și a abuzului. „Nu noi trebuie să simțim rușine. Ei trebuie.”

