Ghana renunţă la ajutoarele americane după ce SUA au pretins acces la datele personale ale cetăţenilor
Ghana s-a retras de la negocierile cu Statele Unite privind un ajutor american multianual, după ce Washingtonul a pretins acces la datele personale ale cetăţenilor ţării vest-africane, transmite marţi AFP.
După ce preşedintele Donald Trump a sistat majoritatea proiectelor agenţiei american de ajutor internaţional USAID, SUA au încheiat noi acorduri bilaterale în domeniul sănătăţii cu mai multe ţări din Africa.
Despre tratativele cu Ghana nu se cunosc prea multe detalii, însă potrivit unei surse apropiate de guvernul de la Accra “acordul este mort”.
Departamentul de Stat de la Washington a răspuns unei solicitări prin e-mail a AFP că nu divulgă detalii despre negocierile bilaterale în curs, dar a menţionat că până acum au fost încheiate cel puţin 32 de acorduri de acelaşi tip, care totalizează 20,6 miliarde de dolari.
Americanii ar fi urmat să le asigure celor 34 de milioane de ghanezi finanţări de 109 milioane de dolari în următorii cinci ani, a arătat o sursă a agenţiei citate, care a solicitat să nu i se dezvăluie identitatea. În 2024 şi 2025, SUA au acordat Ghanei ajutoare de 219,4 milioane de dolari, respectiv 138,5 milioane, inclusiv pentru proiecte agricole; Ghana este al doilea producător mondial de cacao.
Suma discutată acum pentru Ghana era, se pare, mult mai mică decât cele 2,5 miliarde de dolari alocate pentru Kenya sau cele 2,1 miliarde pentru Nigeria.
Şi Zimbabwe a refuzat o propunere similară a americanilor, în februarie, reaminteşte AFP.
Acordul semnat în decembrie anul trecut de SUA cu Kenya – primul din seria menţionată – a fost suspendat de un tribunal după numai o săptămână, de asemenea din cauza preocupărilor legate de comunicarea datelor personale.
sursa Agerpres

