Germania pregătește reintroducerea serviciului militar. Evaluare obligatorie din 2027
Noua lege a serviciului militar stârnește dezbateri aprinse în parlamentul german și în cadrul coaliției de guvernare.
Ministrul Apărării, Boris Pistorius, propune introducerea, din 2027, a unei evaluări a stării de sănătate pentru persoanele eligibile pentru forțele armate — evaluare care ar putea fi realizată prin chestionare sau, în anumite etape, chiar printr-un mecanism de selecție aleatorie.
Boris Pistorius: „Deocamdată, reintroducerea unei forme de serviciu militar s-ar face strict pe bază de voluntariat. Dar nu este exclusă obligativitatea, în viitor. Trebuie să modernizăm, să revitalizăm și să refacem sistemul de înregistrare și monitorizare militară, care nu mai există de 14 ani. Și acest lucru este de necontestat. Trebuie să știm cine ne poate apăra țara și cu ce calificări, în caz de tensiuni și de necesitate. Este nevoie de orice garanție că avem forțe armate capabile de descurajare. Din punctul meu de vedere, Ministerul Apărării are nevoie de opțiuni pentru a putea face mobilizarea pentru unități întregi.”

