Gemeni ucraineni, botezați în București. Părinții locuiau în Harkov și și-au reconstruit viața la București
O familie care locuia în Harkov până acum patru ani și-a reconstruit viața la București. Sunt încă tineri, dar cum războiul se tot prelungește, s-au hotărât să devină părinți. De puțin timp, Alexandra și Valerii au doi băieți gemeni, pe care i-au botezat în singura biserică ortodoxă ucraineană din Capitală.
Naşii, dar și câțiva prieteni, au venit la acest eveniment deosebit. Albul domină hainele lor. Albul vieții. Părintele Malkovici începe slujba. Pruncii dorm, cuminți, în brațele părinților lor. Pe rând, Maxim și Roman sunt botezați.
Alexandra are 31 de ani, Valerii, 34. Cu patru ani în urmă au venit din Harkov. În România și-au refăcut viața. Ea lucrează într-un salon de înfrumusețare. El e marinar.
“Suntem foarte fericiţi că am întâlnit aici oameni cu suflet mare şi azi primim binecuvântarea lui Dumnezeu. Ne-ar plăcea să trăim aici”, spune Alexandra.
„Sperăm ca războiul din Ucraina să se încheie şi noi vom putea să ne întoarcem acasă”, spune și Valerii.
Olena și Vitalie le sunt nași. Nu întâmplător. Și ei tot din Harkov au venit. Nașul e și el tot marinar. Recunoștința față de România nu le diminuează dorul de Ucraina.
“România ne-a întâmpinat cu braţele deschise. Ne-a ajutat şi continuă să ne ofere ajutor. Statul român ne-a ajutat cu asigurarea locuinţei, ceea ce la acea vreme a fost foarte important pentru noi, pentru că nu ştiam cât vom rămâne aici”, mărturisește nașa.
“Aş dori, atunci când se va sfârşi războiul, vom dori să mergem acasă. Le mulţumim foarte mult românilor pentru că ne-au primit şi ne-au ajutat”, spune Vitalie.
Glasurile noii generații au devenit un simbol al acestui loc.
Vladimir Malkovici, paroh la biserica Sfântul Petru Movilp, Mitropolit al Kievului: “Când oamenii au credință în Dumnezeu, își pun nădejdea în el, iar viata merge mai departe, cu toate greutățile ei. Noi ni le asumăm și așa mergem mai departe, către veșnicie. Si ăsta e un pas, a te naște și a întemeia noi familii”.
În ultimii patru ani s-a împământenit un fenomen, aici, în biserica ucrainenilor din București. În fiecare săptămână au loc unu sau chiar două botezuri. Așadar, pruncii ucraineni sunt creștinați pe pământ românesc.
Conform legilor românești, copiii născuți din părinți ucraineni devin, la rândul lor, cetățeni ai Ucrainei.

