Furturi în serie în comuna Munteni din Galaţi. Imagini surprinse de camerele de supraveghere
Val de spargeri într-o comună din nordul județului Galați. Cel puţin un individ a intrat în mai multe locuinţe, fără să ţină cont că proprietarii erau acasă şi a plecat cu bijuterii si bani. Poliţiştii nu au reuşit până acum să reţină pe nimeni, astfel că, de câteva nopți, localnicii nu mai pot dormi de spaimă.
Spargerile au început în urmă cu două nopți, când hoții au intrat în 8 locuințe din Munteni. În imaginile surprinse de camerele de supraveghere din comună se poate observa cum un bărbat intră fără nicio teamă în curți și în case și caută prin toate camerele.
Mihaela Toderaşcu, victimă: A intrat în casă, peste noi, la unu jumate noaptea, o persoană necunoscută. Dormeam, a luat portofelul cu bani, eu m-am speriat, că am văzut o umbră.
Cătălina Dan, victimă: M-am trezit, mi-a pus lanterna în ochi. Am văzut o siluetă neagră lângă mine, la noptieră, nu i-am văzut fața.
Localnicii se tem acum să mai doarmă de teama hoților. Primăria a a pus la dispoziția polițiștilor imaginile înregistrate de camerele de supraveghere.
Dan Oprea, primarul localităţii Munteni: S-au spart 9 case. Am luat legătură cu Poliția, se face o anchetă, verifică camerele de supraveghere, avem sisteme în comună. Se tem oamenii. Nu-s aleși, care au bani sau nu. Sunt alese case la întâmplare.
Cms. şef Felicia Tudoran, purtător de cuvânt, IPJ Galaţi: Cercetările sunt continuate in rem pentru infracțiunile de tentativă de furt calificat, furt calificat și violare de domiciliu.
Polițiștii spun că au un cerc de suspecți.

