Furtuni puternice în localități din sudul și sud-estul țării. Pagube în 14 județe: copaci doborâți, acoperișuri smulse de vânt
Vijeliile cu ploi şi gheaţă au făcut prăpăd şi în 14 judeţe. În sud-estul ţării, aversele, grindina şi vântul au lovit cu putere. Pompierii s-au mobilizat să înlăture efectele dezastrului, însă pagubele materiale sunt considerabile.
A fost potop în Dâmbovița unde pompierii au intervenit joi seară pentru a îndepărta 7 copaci căzuți pe carosabil în localitățile Ungureni, Târgoviște, Petrești, Gura Șuții, Comișani și Mavrodin. În municipiul Târgoviște și în localitatea Postârnacu, vijelia a rupt trei acoperișuri pe care le-a aruncat peste autoturisme sau pe carosabil. În plus, rafalele de vânt au doborât trei stâlpi care au căzut pe carosabil sau în curți în Gura Șuții, Găești și Cătunu.
În orașul Costești din Argeș pompierii au intervenit pentru îndepărtarea copacilor și stâlpilor de electricitate căzuți.
Și județul Constanța s-a aflat parțial sub avertizări meteorologice cod roșu de vreme rea. Echipele de la ISU Dobrogea au intervenit după ce un autoturism a ieșit în afara părții carosabile, pe DN2A, între Ghindaresti și Horia. O persoană a fost rănită, fiind transportată la spital.
3 stâlpi de electricitate au căzut pe carosabil și pe un autoturism, în Corbu. În Năvodari, străzile s-au transformat în adevărate lacuri, după ce canalizarea nu mai făcut față volumului de apă.
Și în Ialomița a fost prăpăd. 52 de copaci au căzut pe drum sau în curțile oamenilor. Apa a inundat parterul unui bloc din Slobozia și 34 de gospodarii, iar 7 acoperișuri au fost luate de vânt. Nu au fost înregistrate victime, doar pagube materiale.
Potrivit IGSU furtunile de joi seară au afectat 60 de localități din 14 județe. Au fost inundate 3 locuințe, 49 de curți și 11 beciuri, iar acoperișurile a 83 de impbile au fost afectate. În plus, vijeliile au rupt 24 de stâlpi și 555 de arbori iar 186 de autorurisme au fost avariate.

