Franța dezbate interzicerea rețelelor de socializare pentru copiii de până la 15 ani. Telefoanele mobile n-ar mai putea fi permise în școli, de la 1 septembrie

26 January 2026, 14:57

Franța ia în calcul interzicerea rețelelor de socializare pentru copiii de până în 15 ani. Australia a adoptat deja o lege similară luna trecută, Marea Britanie, Germania și Spania ar putea urma. La Paris, inițiativa aparține partidului președintelui Macron și este în plină dezbatere în Parlament. Cu amănunte, corespondenta TVR din Franța, Mihaela Antoche.

Dezbaterile din Adunarea Națională vor dura aproximativ o lună, apoi va fi rândul Senatului să discute legea care interzice accesul persoanelor pâna la 15 ani pe rețelele sociale.

Proiectul de lege își propune prevenirea hărțuirii online a utilizatorilor, protejarea sănătății mintale a acestora, evitarea expunerii la conținuturi care promovează violență, și, în general, evitarea efectelor negative asupra tinerilor.
  
Inițiatorii proiectului cer platformelor ca de la 1 septembrie să nu mai permită deschiderea de conturi pâna la 15 ani, iar până la sfârsitul anului să elimine toate conturile deja existente pentru această categorie de vârstă. Politicienii francezi sunt atenți și la precedentul din Australia – acolo o lege similară a fost implementată luna trecută, este gândită să poată fi continuu îmbunătățită și deja are succes.
  
ANTHONY ALBANESE, premierul Australiei: Cea mai recentă administrație care anunță schimbări (similare) este cea franceză, condusă de Emmanuel Macron. Dar ea urmează unor acțiuni din Indonezia, Malaiezia, alte guverne europene, unele administrații statale din SUA.
  
ANIKA WELLS, ministrul Comunicațiilor din Australia: În prima săptămână a restricțiilor de rețele sociale, 4,7 milioane de conturi au fost dezactivate. Ne-a luat un an să găsim formula corectă. Am înfruntat pe toată lumea care a zis că nu se poate, unele dintre cele mai puternice și mai bogate companii din lume – și susținătorii lor.

În Franța, sunt încă neclare modul în care se va aplica legea, și mai ales cum se va verifica vârsta utilizatorilor. Printre măsurile propuse, stabilirea vârstei cu ajutorul recunoașterii faciale, folosirea actelor de identitate sau documente completate cu ajutorul părinților, cu precizarea că nici statul și nici rețelele nu vor putea folosi aceste date.

Președintele Emmanuel Macron pledează pentru o procedură accelerată de dezbatere și vot, precum și interzicerea telefoanelor mobile în școli odată cu reluarea cursurilor de la 1 septembrie. Legea va trebui să respecte dreptul european privind reglementările din domeniul digital.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite