Fotbalist transferat din România la Dinamo Kiev, primit dur de suporteri, după ce a preluat postări anti-ucrainene și pro-ruse. “A fost greşeala mea că am repostat anumite lucruri. Nu am ştiut cine erau acei oameni şi rolul lor în propaganda rusească”

6 September 2025, 18:36 (actualizat 6 September 2025, 18:39)

Un simplu transfer al unui fotbalist din România în Ucraina a produs un scandal de proporții. Vândut de la Craiova lui Mititelu lui Dinamo Kiev, Vlad Blănuţă a fost primit cu amenințări cu moartea. Motivul: fotbalistul a preluat pe conturile sale de socializare, la un moment dat, postări pro-ruse și anti-ucrainene. Acum spune că și-a înțeles greșeala și se declară proeuropean și atașat cauzei Kievului.

Vladislav Blănuță a ajuns de la FCU Craiova la Dinamo Kiev într-o atmosferă tensionată.

Atacantul român, de fel din Republica Moldova, a încasat critici voalate, dar și amenințări cu moartea din cauza unor postări pe care le-a făcut pe conturile sale de socializare.

El a preluat, de exemplu, postări ale realizatorului TV rus Vladimir Solovyov, unul din cei mai activi propagandiști ruși, care iese constant cu amenințări dure la adresa Ucrainei și Occidentului.

Fanii Dinamo Kiev n-au rămas indiferenți.

Pentru Dinamo este importantă poziţia unui jucător doar pe teren? Repostări ale lui Soloviov, ‘brigăzi’, citate pro-ruse… şi toate acestea le-a făcut un jucător care va trebui să joace pentru Dinamo. Un club care este un simbol al Ucrainei. Arată ca o lipsă de respect față de istorie și de fani“, scrie un suporter.

Un altul notează direct: “Nu eşti binevenit aici. Ştii asta”.

Vlad Blănuță a ieșit imediat cu un mesaj:Dragi ucraineni şi ucrainence, sunt mândru că voi juca în Ucraina pentru marele club Dinamo Kiev. Slavă eroilor, slavă Ucrainei, victorie Ucrainei!

De altfel, potrivit presei ucrainene, patronul echipei Dinamo Kiev a încercat să temporizeze și să tempereze starea de spirit a fanilor.

Igor Surkis a explicat că îl lasă pe Blănuță să își precizeze poziția și, dacă nu e convingător, ar putea chiar să îi rezilieze contractul.

Între timp, Vlad Blănuță a acordat și primul interviu, în care a aprecizat că e deschis oricăror întrebări și întâlniri cu fanii.

Vlad Blănuță, fotbalist:Vreau să le arăt fanilor Dinamo că împărtăşesc viziunea lor faţă de război. Rusia e un agresor şi ia ceva ce nu îi aparţine. Vreau să o spun foarte clar – nu sprijin Rusia. Nu am spus niciodată nimic împotriva Ucrainei. A fost greşeala mea că am repostat anumite lucruri. Nu am ştiut cine erau acei oameni şi rolul lor în propaganda rusească. Pentru mine erau nişte nimeni. Când mi s-a explicat am înţeles ce greşeală am făcut şi că am fost prins într-o situaţie proastă. Sunt total pro-european şi pro-ucrainean.

Comentatorul sportiv al TVR, Emil Hossu, se declară surprins de felul în care a acționat Blănuță și spune că e o singură modalitate să fie iertat de fani.

Emil Hossu-Longin, jurnalist sportiv TVR: E un singur mod în care el poate șterge impresiile negative vizavi de ceea ce a postat – jucând bine fotbal. (…) Totul se va trece cu vederea dacă el va performa.

În apărarea lui Blănuță a sărit și fostul său patron, Adrian Mititelu. “Este pro-european și a votat cu Maia Sandu”, a scris el, pe Facebook.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă