Fostul ministru Marius Budăi cere susţinere pentru majorarea salariului minim pe economie de la 1 ianuarie
Fostul ministru al Muncii, deputatul social-democrat Marius Budăi, cere liberalilor să susţină majorarea salariului minim pe economie începând cu 1 ianuarie 2026.
El a făcut, marţi, un apel către preşedintele filialei din Botoşani a Partidului Naţional Liberal (PNL), Valeriu Iftime, care este şi preşedinte al Consiliului Judeţean, să insiste pe lângă premierul Ilie Bolojan pentru creşterea nivelului minim al salarizării.
“Voi insista pentru creşterea salariului minim din ianuarie 2026, până în ultimul moment, când se va lua decizia finală. Ca atare, astăzi îi adresez un apel preşedintelui PNL Botoşani, domnul Valeriu Iftime, să fie alături de mine în acest demers. Îmi amintesc că s-a prezentat ca un bun prieten al domnului prim-ministru Bolojan. Poate contează dacă îl sună pe prietenul său să îi prezinte situaţia reală, de la noi din Botoşani, unde avem mulţi tineri, dar şi persoane mai în vârstă, care lucrează pe salariul minim. Pentru aceşti oameni chiar contează un plus la salariul obţinut cu muncă multă. Mai ales după creşterile de preţuri în urma majorării TVA”, a scris Budăi, pe pagina sa de Facebook.
Totodată, el a punctat că, “în această chestiune”, atât social-democraţii, cât şi liberalii ar trebui să fie de aceeaşi baricadă.
“Domnule preşedinte Iftime, ştiu că aţi fost om de afaceri şi un reprezentant al patronatului care, în general, se opune majorării salariului minim. Înţeleg bine că, în business, profitul e pe primul loc. Acum însă, sunteţi preşedintele ales al Consiliului Judeţean şi cred că, de această dată, pe primul loc ar trebui să fie oamenii care v-au votat. Deci fac un apel la dumneavoastră în această calitate de ales al comunităţii noastre. Vorbiţi cu domnul prim-ministru, prietenul dumneavoastră, vorbiţi cu parlamentarii PNL din Botoşani, vorbiţi la dumneavoastră în partid la centru! Haideţi să fim de aceeaşi baricadă în această chestiune! Chiar ar conta pentru mulţi dintre botoşănenii care ne-au votat”, a mai transmis fostul ministru.
sursa Agerpres

