Fostul ministru de Interne polonez, arestat la palatul prezidenţial. El a ordonat o anchetă ilegală care viza un membru al coaliţiei de guvernare
Situație ieșită din comun în Polonia, unde polițiștii au pătruns în Palatul prezidențial pentru a-l aresta pe fostul ministru de Interne. De asemenea, și fostul adjunct al acestuia a fost reținut. Cei doi sunt acuzați de corupție, într-un dosar din 2007, dar după venirea la putere a guvernului naționalist, în 2015, ei au fost grațiați de actualul președinte al Poloniei.
Când naționaliștii au pierdut puterea, anul trecut, justiția a decis arestarea fostului ministru de interne și a adjunctului său. Fostul ministru a anunțat că intră în greva foamei. În exclusivitate pentru TVR, un jurnalist polonez a explicat actualul conflict dintre președintele Duda și premierul Tusk.
Premierul Donald Tusk l-a acuzat pe președintele Andrzej Duda că obstrucționează Justiția după ce fostul ministru de Interne și adjunctul acestuia, acum deputați, au fost văzuți în Palatul prezidențial. Așa că șeful guvernului a cerut poliției arestarea celor doi.
Mariusz Kaminski, fost ministru de Interne și adjunctul sau au fost condamnați în decembrie anul trecut la doi ani de închisoare pentru abuz în funcție. Dosarul era vechi din anul 2007.
În 2015, la câteva săptămâni după ce Partidul Lege și Justiție al nationalistului Jaroslaw Kaczinski a ajuns la putere, președintele Andrei Duda l-a grațiat pe Mariusz Kaminski, care astfel a fost desemnat ministru de interne.
Președintele Poloniei a spus că va lupta pentru eliberarea celor doi politicieni.
Andrzej Duda, preşedintele Poloniei: Sunt extrem de deranjat de această situaţie, de faptul că ei (fostul ministru de interne şI adjunctul său) au fost arestaţi, în pofida existenţei unei graţieri
prezidenţiale şi că s-a acţionat cu aşa zel şi brutalitate.
Prăpastia dintre președinte și premier este acum tot mai adâncă.
Donald Tusk, premierul Poloniei: Sunt îngrijorat că preşedintele Andrzej Duda este implicat în acţiuni organizate de Jaroslaw Kaczynski, liderul Partidului Lege şi Justiţie, şi oamenii săi din partid. Iar aceste acţiuni sunt împotriva bazelor statului polonez.
Pawel Pietkun a fost director la Televiziunea publică poloneză și a fost demis după venirea lui Tusk. El a explicat în exclusivitate pentru TVR de ce, din punctul sau de vedere, democrația din Polonia este în pericol.
Pawel Pietkun, fost director-adjunct al TVP World: Actualul prim-ministru, Donald Tusk, a decis să aresteze doi foşti miniştri ai fostului guvern, miniştri care, de fapt, luptau împotriva corupţiei, şI care au descoperit câţiva politicieni ai lui Donald Tusk care erau suspectaţi de corupţie, au acţionat contra acestora, aşa că acum asistăm la o ameninţare directă.
Una dintre soluțiile ieșirii din criză ar fi ca președintele sau premierul să facă un pas înapoi, susține ziaristul polonez.
Pawel Pietkun, fost director-adjunct al TVP World: Oamenii sunt foarte, foarte, nervoşi. Mâine (n.red. joi) urmează să aibă loc în capitală Poloniei un protest faţă de acţiunea premierul la adresa acestor politicieni dar şi faţă de televiziuniea publică poloneză, presei poloneze, pentru că are loc un proces de restructurare, care este, de asemenea, foarte periculos pentru democraţie.
Președintele nu se afla în clădire în momentul reținerii celor doi. Presa poloneză susține că președintele Andrzej Duda a vrut să revină la palatul prezidențial când a auzit de intervenția polițiștilor, dar ieșirea din a doua sa reședința era blocată de un autobuz.

