Fost procuror: Justiția nu s-a schimbat în bine. Modificările au servit grupuri de interese. Ce spune președintele
Un fost procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Gherla a spus, luni, la Palatul Cotroceni, că problemele din sistemul de justiție persistă și că modificările legislative din ultimii ani nu au fost făcute în interesul public. El spune că lipsa unor mecanisme reale de corecție l-a determinat să părăsească sistemul și că nu vede perspective de schimbare pe termen scurt.
Alexandru Oancea, fost procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Gherla, care a demisionat din magistratură și a fost eliberat din funcție la 1 noiembrie prin decret prezidențial, a declarat că împărtășește punctele de vedere exprimate anterior de alți magistrați care au criticat funcționarea sistemului de justiție.
Potrivit acestuia, situația din justiție nu s-a îmbunătățit în ultimii ani, cu excepția creșterilor salariale, iar modificările legislative și organizatorice au favorizat mai degrabă anumite grupuri de interese.
„Pe parcursul celor 12 ani cât am fost magistrat, senzația mea este că nu s-a schimbat nimic în bine, în ceea ce privește justiția, mă refer în primul rând la justiția penală, cu excepția măririlor salariale. Tot ce s-a întâmplat în legislație, în organizare judiciară a fost un efort pentru mai multe grupuri de interese pentru a ajunge la situația de azi. Ăsta e motivul principal pentru care mi-am înaintat demisia, nu mă mai regăsesc în acest sistem și nu cred că se poate schimba ceva în bine într-un timp scurt.”
Fostul procuror subliniază că starea justiției afectează întreaga societate și consideră că nivelul actual de funcționare este unul inacceptabil.
„Justiția privește toți cetățenii. Nu e normal, nu este firesc punctul în care se află.”
Alexandru Oancea a făcut referire și la investigațiile jurnalistice recente, menționând instituții-cheie din sistemul judiciar și modul în care, în opinia sa, anumite persoane au ajuns în poziții de putere.
„În reportajul Recorder s-a vorbit mult despre ÎCCJ, CAB, sunt instituții cheie care sunt controlate. Oamenii care au ajuns acolo nu au ajuns acolo într-un mod artificial, aleatoriu, au fost ajutați să ajungă acolo prin diferite mecanisme.”
El afirmă că nu se așteaptă ca persoanele vizate de astfel de investigații să își asume responsabilitatea prin demisie și ridică semne de întrebare asupra lipsei unor mecanisme de corecție internă.
„Eu nu mă aștept ca persoanele vizate de reportajul Recorder să vină și să-și dea demisia având, subit, conștiință morală. Care e mecanismul ca să intre pe făgașul normal? Eu nu-l văd. Inspecția Judiciară este aservită CSM-ului, în CSM Înalta Curte și Curțile de Apel dețin majoritatea. Ce ar trebui? Să se anchete singuri? Să se cerceteze singuri? Nu este posibil! Nu există mecanismele pentru a remedia această situație. Întrebarea este unde s-ar putea interveni și dacă se poate și acolo, este necesară o intervenție legislativă. Întrebarea este: Clasa politică își dorește asta? Părerea mea este că nu!”, a mai spus Oancea.
În final, fostul procuror spune că speră ca instituția prezidențială să exercite presiune publică, în limitele atribuțiilor constituționale, pentru a forța schimbări în sistem.
„Așteptarea mea de la instituția prezidențială este să exercite în limita atribuțiilor această presiune publică pentru ca instituțiile care pot schimba ceva să o facă, chiar dacă nu-și doresc acest lucru.”
Președintele Nicușor Dan a răspuns: „Opinia mea este că într-un proces de selecție în care să existe mai multă implicare, mai multă conștiință profesională. Un CSM, o componență a CSM poate să reprezinte, inclusiv pe legea actuală, cu adevărat voință magistraților pentru că în opinia, există o majoritate, inclusiv la instituțiile la care vă referiți care dorește să acționeze înspre o justiție bine organizată, iar în ceea ce priveste clasa politica, ea acționează așa cum societatea i-a mandat prin vot. În măsura în care acestă dezbatere devine un a bazată pe argumente, clasa politică va acționa în consecință”, a spus șeful statului.

