Folosirea rachetelor balistice ruseşti Oreşnik în Ucraina este o escaladare periculoasă, a denunţat reprezentanta SUA la ONU
“Folosirea rachetelor balistice ruseşti de ultimă generaţie Oreşnik în Ucraina este o escaladare periculoasă şi inexplicabilă”, a denunţat, în Consiliul de Securitate al ONU, reprezentanta Statelor Unite ale Americii.
Atacul cu rachetă hipersonică s-a petrecut săptămâna trecută, în toiul întâlnirilor diplomatice intense pentru o pace în Ucraina.
În pofida tuturor acestor eforturi, Rusia a lansat noi atacuri asupra Ucrainei, inclusiv cu racheta balistică Oreșnik, şi a vizat o zonă situată în apropierea frontierei cu NATO, a atras atenţia diplomatul american.
Ieri, Moscova a confirmat că ar fi ţintit o uzină aeronatutică din oraşul Liov. A fost pentru a doua oară când Rusia a folosit o astfel de rachetă asupra Ucrainei, într-un atac pe care Kievul și partenerii săi îl consideră un avertisment pentru Occident.
Un înalt oficial al Naţiunilor Unite a catalogat drept extrem de îngrijorătoare lansarea de către Moscova a rachetei cu rază medie de acţiune.

