FCSB, ținută în șah de Unirea Slobozia, 2-2, în Superligă
Campioana FCSB a fost ţinută în şah de nou-promovata Unirea Slobozia, 2-2 (1-1), vineri seara, la Clinceni, într-un meci din etapa a doua a Superligii de fotbal.
FCSB a deschis scorul în min. 33, prin Mihai Lixandru, cu o lovitură de cap, la cornerul executat de Marius Ştefănescu.
Ialomiţenii au egalat la scurt timp, tot după un corner, executat de Florin Purece. Filip Ilie a marcat cu capul primul său gol din Superligă.
Bucureştenii au preluat din nou conducerea după pauză, prin Darius Olaru (55 – penalty), după o decizie controversată a arbitrului la un fault comis fără minge de Paul Antoche la Olaru, care a părut în afara careului.
Unirea a egalat pe finalul partidei, prin debutantul Mihai Dorobanţu (89), în vârstă de 19 ani, cu un voleu din marginea careului, la centrarea lui Jordan Gele.
Gazdele puteau obţine victoria, având în vedere că Siyabonga Ngezana (90+4) a deviat o centrarea în transversala propriei porţi.
FCSB are două egaluri în tot atâtea partide, în timp ce Unirea Slobozia a adunat patru puncte, după ce a învins-o pe Farul Constanţa (1-0) în prima etapă, în deplasare.
Unirea Slobozia – FC FCSB 2-2 (1-1), Arena 1 – Clinceni
Au marcat: Filip Ilie (36), Mihai Dorobanţu (89), respectiv Mihai Lixandru (33), Darius Olaru (55 – penalty).
Arbitru: Vlad Baban (Iaşi); arbitri asistenţi: Florian Alexandru Vişan (Galaţi), Adrian Vornicu (Iaşi); al patrulea oficial: Ionuţ Coza (Cernica)
Arbitru video: Claudiu Marcu (Constanţa); arbitru asistent video: Ovidiu Artene (Vaslui)
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) – CCA, Imilian Şerbănică (Bragadiru) – LPF.
Preluare: Agerpres

