Fără artificii în București, potrivit unei decizii a Consiliului General. Cei care vor dori totuși să organizeze spectacole pirotehnice vor plăti o taxă de 500 lei, pe minut
Fără artificii şi petarde în București. Consiliul General a votat restricționarea folosirii materialelor pirotehnice.
Pentru utilizarea acestora e nevoie, pe lângă avize, de acordul Primăriei Capitalei. Autorizaţiile vor fi emise doar dacă artificiile sunt lansate în spații bine delimitate care nu afectează zonele de locuit, parcurile şi adăposturile de animale.
Iar organizatorii vor plăti o taxă de 500 lei pe minut.
Şi alte oraşe mari, precum Cluj-Napoca, Brașov, Constanța şi Iasi au renunţat la showurile cu artificii.

