Familia unui bijutier ucrainean și-a refăcut viața la București: „Românii ne-au susținut foarte mult”

17 May 2026, 19:03 (actualizat 17 May 2026, 19:18)

Familia unui bijutier ucrainean refugiat la București s-a integrat foarte bine în România. Au deschis o afacere, copiii merg la școli în limba română și vorbesc foarte bine românește. „Românii ne-au susținut foarte mult și am simțit asta. De aceea suntem încă aici”, spune Vadim, capul familiei.

Miron, băiatul de 13 ani al lui Vadim și al Svitlanei, și Eva, fiica lor de 10 ani, au ajuns în România după izbucnirea războiului din Ucraina. După patru ani petrecuți în țara noastră, copiii vorbesc foarte bine românește.

Miron își ajută deja tatăl în atelierul de bijuterie.

Familia a fugit din Kiev în martie 2022. Vadim a putut să iasă din țară pentru că are trei copii. Un prieten din România le-a oferit posibilitatea să lucreze în atelierul lui și să își deschidă propria afacere.

„Românii ne-au susținut foarte mult și am simțit asta. De aceea suntem încă aici, avem prieteni. Suntem pe deplin integrați, plătim taxe”, spune Vadim.

Svitlana este surprinsă că românii și ucrainenii nu știu foarte multe unii despre alții, deși sunt vecini. Ea spune că cele două popoare au mai multe lucruri în comun decât ar părea la prima vedere.

„Avem culturi similare, avem varză murată, avem ie, îmi plac mai mult oamenii”, spune Svitlana.

Designerii de bijuterii ucraineni sunt apreciați la București, iar familia lui Vadim a reușit să își construiască aici o nouă viață.

Familia își vizitează rudele rămase la Kiev, însă nu a decis încă ce va face după încheierea războiului.

„Vom vedea, probabil vom locui în două țări”, spune Vadim.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite