Familia Regală a României a primit colinda dubașilor din Săvârșin. Tradiție păstrată la Castelul Regal

25 December 2025, 23:08 (actualizat 26 December 2025, 05:04)

Dubașii au pornit cu colindul la ora 4 dimineața, dornici să ajungă îin ziua de Crăciun la cât mai multă lume. Satul Lăsau din Hunedoara a fost animat de urările lor. E vremea colindelor și la Castelul de la Săvârșin, unde familia regală își petrece sărbătorile de iarnă. Cetele de dubași vin cu colindul la castel după care pornesc, prin sat, pe la casele localnicilor. Dubașii erau preferații Regelui Mihai.

Dubașii de la Săvârșin sunt cei mai vestiți colindători din vestul țării. Toți sunt tineri necăsătoriți și îmbrăcați în porturi populare străvechi. Ei încep repetițiile din timpul postului.

MIHAI CONSTANTIN, șef dubași: În primul rând colindăm casa Domnului, la biserică, mergem să colindăm, după care venim aici. Ne simțim bucuroși, ca în fiecare an.

Sute de oameni care au dorit să asculte colindele dubașilor au umplut curtea castelului. Dubașii au fost răsplătiți cu colaci, țuică și ceai. La castelul de la Săvârșin își petrec Crăciunul și trei dintre surorile Majestății Sale Margareta.

MS MARGARETA, custodele coroanei: E un an dificil, dar este speranță, am văzut oameni cu bună credință.

Reporter: Cum este masa de Crăciun?

MS MARGARETA, custodele coroanei: E verde, ceva ca natura, trebuie să respectăm natura.

Bărbații din satul Lăsau au pornit la colindat la 4 dimineața. Au plecat din centrul satului și au mers din casă în casă să vestească nașterea Domnului.

Colindul Dubașilor de pe Valea Mureșului face parte din patrimoniul mondial UNESCO din anul 2011.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite