Faci sport, mergi gratis: Clujenii au câștigat 47.000 de bilete de autobuz

11 December 2025, 08:18 (actualizat 11 December 2025, 09:37)

La Cluj, mișcarea chiar te duce mai departe – la propriu. Clujenii au câștigat în acest an peste 47.000 de bilete de autobuz gratuite, doar pentru că au acceptat provocarea „Biletul de Sănătate”: faci sport, primești călătorie gratuită.

După ce au tras linie, autoritățile locale pot spune că cei care au primit bilete gratuite au făcut 634.000 de genuflexiuni și au pedalat peste 6.200 de kilometri în stațiile smart instalate în oraș.

Sistemul e simplu și interactiv: 20 de genuflexiuni sau 400 de metri pedalați îți aduc un bilet de autobuz valabil 7 zile. Stațiile au funcționat între 08:00 și 20:00, în două puncte centrale ale orașului, iar clujenii au răspuns masiv provocării.

Proiectul nu este doar un experiment reușit, ci deja o tradiție. Lansat în 2020, „Biletul de Sănătate” a generat aproape 250.000 de bilete gratuite în șase ani, milioane de genuflexiuni și mii de kilometri parcurși.

Este o inițiativă susținută de Primăria și Consiliul Local Cluj-Napoca, în parteneriat cu mai multe companii private și publice, care ar putea fi un exemplu de urmat și pentru alte comunități.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite