Explozie într-un apartament din Buftea. Trei dintre victime, transferate la spitale din Capitală. Imobilul prezintă risc de prăbuşire
Explozie într-un apartament aflat la parterul unui imobil din Buftea, în apropiere de Capitală. Sunt mai multe persoane rănite, unele transferate la spital. La Ministerul Sănătăţii s-a format o celulă de urgenţă. Pompierii au precizat că deflagrația a fost provocată de o butelie și nu a fost urmată de incendiu.
ACTUALIZARE Coordonarea celulei de criză de la Ministerul Sănătății s-a încheiat la ora 20:15 cu următorul bilanț:
- 1 pacient fără arsuri, stop cardio respirator resuscitat, transportat la Spitalul Clinic de Urgență Floresca (se află în evaluare de specialitate la spital – stare critică, intubat și ventilat mecanic)
- 1 pacient (57 ani) cu arsuri 50-55%, transportat la Spitalul Clinic de Urgență Chirurgie Plastică, Reparatorie și Arsuri din București (se află în evaluare de specialitate la spital și echilibrare hemodinamică. Dacă în urma raportului medical de specialitate situația o impune, se va solicita transfer in străinătate)
- 1 pacient minor (14 ani) cu traumatism cranio cerebral, transportat la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii Grigore Alexandrescu (se află în evaluare de specialitate la spital și echilibrare hemodinamică)
- 1 pacient (58 ani), traumatism membru inferior drept (refuză transportul la spital)
- 1 pacient (51 ani), arsură minoră membru superior (refuză transportul la spital)
ACTUALIZARE Un pacient cu arsuri majore a fost transferat la Spitalul de Arși, iar un altul, găsit în stop cardiorespirator, a fost trimis la Floreasca. Și un adolescent cu traumatism cranio-cerebral a fost transferat la Grigore Alexandrescu, iar o persoană cu arsuri minore a primit îngrijiri la fața locului.
Două persoane au refuzat transferul la spital, potrivit ultimelor informații.
Au fost asistate și alte două persoane care locuiesc la etajele superioare și au suferit atacuri de panică.
Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) transmite că în urma exploziei au fost desprinse și prezintă pericol de prăbușire următoarele: pereți exteriori și interiori, elemente de tâmplărie (ferestre și uși).
ACTUALIZARE Au fost formate echipe specializate de căutare-salvare pentru a verifica întreaga zonă şi s-a dispus evacuarea persoanelor din imobil şi a populaţiei pe o rază de 50 de metri în jurul locului evenimentului, ca măsură de prevenire şi siguranţă.
“La Ministerul Sănătăţii s-a format o celulă de urgenţă, coordonată de ministrul Sănătăţii, în care sunt incluse spitalele de urgenţă – Spitalul Clinic de Urgenţă ‘Bagdasar-Arseni’, Spitalul Clinic de Urgenţă Bucureşti (Floreasca), Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti. Au fost incluse și Spitalul Clinic de Urgență Chirurgie Plastică, Reparatorie și Arsuri și Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii „Grigore Alexandrescu. Suntem în coordonare permanentă cu dr. Raed Arafat, coordonatorul Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă”, informează Ministerul Sănătăţii.
Potrivit ISUBIF, imobilul prezintă risc de prăbuşire la nivelul apartamentului în care s-a produs explozia.
”Suntem în coordonare permanentă cu dr. Raed Arafat, coordonatorul Departamentului pentru Situații de Urgență”.
Pentru gestionarea situației de urgență au fost alertate: 5 autospeciale de stingere, Detașamentul Special de Salvatori, 1 autospecială de descarcerare, 1 autospecială de intervenție și salvare de la înălțime, 5 ambulanțe SMURD, autospeciala transport victime multiple și 6 echipaje SABIF.

