EXCLUSIV Traian Băsescu, sceptic privind învestirea Guvernului Veștea: N-aș fi foarte optimist că va trece mâine prin Parlament
Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a declarat, într-o ediție specială la TVR Info, că privește cu reținere șansele ca Guvernul propus de Adrian Veștea să obțină votul de încredere al Parlamentului.
„Sunt foarte reținut în a crede că Guvernul Veștea poate să treacă mâine prin Parlament”, a afirmat Băsescu, precizând că nu este nici complet pesimist, dar nici optimist în privința rezultatului votului.
Fostul șef al statului a descris situația politică actuală drept „o criză greu de estimat”, criticând perioada care a urmat căderii Guvernului Bolojan. Potrivit acestuia, aproape o lună a fost pierdută în consultări și negocieri fără rezultate concrete.
„Să pierzi o lună după căderea Guvernului cu tot soiul de întâlniri oficiale și neoficiale, consultări formale și informale este un lucru absolut inutil”, a declarat Traian Băsescu.
Referindu-se la Adrian Veștea, premierul desemnat, fostul președinte a spus că acesta pare hotărât să își construiască o majoritate parlamentară și l-a caracterizat drept „un politician agresiv”.
„Veștea este un politician agresiv care va lucra ca să-și facă majoritatea în Parlament”, a afirmat Băsescu, adăugând că a fost surprins de determinarea acestuia de a continua demersurile pentru formarea noului Executiv.
În opinia fostului președinte, rezultatul votului din Parlament rămâne incert, iar evoluțiile politice din următoarele zile vor fi decisive pentru depășirea actualei crize guvernamentale.

