EXCLUSIV Tanczos Barna: O soluție pentru ieșirea din criză: să avem o primă rundă, un premier desemnat. Un tehnocrat, puțin probabil. Pot funcționa variante de guvern minoritar

19 May 2026, 20:33 (actualizat 19 May 2026, 22:23)

Tanczos Barna, viceprim-ministru interimar și ministru interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, lider al senatorilor UDMR, a fost invitat la Prim Plan.

Știre în curs de actualizare.

Liderul senatorilor UDMR a declarat la Prim Plan că este destul de dificil de format un guvern acum, din câte s-a văzut la consultări, pentru că în momentul de față toată lumea spune ce NU face, încă nu am ajuns în faza în care partidele politice să spună ceea ce vor.

Tanczos Barna, vicepremier UDMR: Momentan suntem la faza NU-ului luat în brațe. Din punctul nostru de vedere singura soluție este refacerea coaliției în formula de patru, dar este aproape imposibil. Până nu se întâmplă ceva și nu ieșim din aceste repoziționări, nu se poate.

Vicepremierul interimar a spus că, pentru a se schimba ceva, cineva va trebui să mute, ori partidele, ori domnul președinte să facă o nominalizare pentru o primă rundă.

Tanczos Barna, vicepremier UDMR: Și asta e o soluție, să avem o primă rundă, să vedem dacă într-adevăr nu se poate constitui o majoritate în jurul unui premier desemnat de la Cotroceni. Cu siguranță nu UDMR va fi cel care va influența această decizie. Din punctul nostru de vedere, nu participăm în niciun guvern în care AUR este membru sau este susținut de AUR, este o poziție de ani de zile.

Alte declarații ale vicepremierului Tanczos Barna despre mersul consultărilor politice:

  • în momentul de față, parcă toată lumea vrea să intre în Opoziție, parcă nu ar mai vrea să guverneze nimeni
  • Nodul gordian se taie până la urmă la Cotroceni. Se va ajunge aici, și domnul președinte va nominaliza pe cineva.
  • Este puțin probabil, în condițiile actuale, un premier tehnocrat, să aibă suficientă forță de convingere ca din prima să formeze o coaliție. Va trebui să nominalizeze miniștri, să facă o echipă, să strângă o majoritate parlamentară pentru un program. E destul de greu, nu imposibil. Ar putea fi o ieșire din acest impas în cazul în care măcar să fie și politicieni în Guvern. Nu există guvern tehnocrat fără susținere politică. Nu merge să pui un CEo de la o companie privată în guvern, pentru că este vorba de o instituție eminamente politică.

  • Pot funcționa variante de guvern minoritar, în care nu intră o tabără sau cealaltă, dar susține un guvern, și asta e ste soluția.
  • Guvernul minoritar, astăzi, poate fi o soluție, printr-o susținere din partea unui partid, de exemplu PNL-USR, pentru un guvern format de PSD, sau invers.
  • Este greu de crezut ca noi să facem parte dintr-un guvern susținut de SOS, POT și de PACE. Puțin probabil.
  • Poate după primul eșec în a forma un guvern, partidele cu siguranță se vor flexibiliza
  • Exclud anticipatele în proporție de 90%. Ar aduce un beneficiu doar pentru AUR.
  • Dacă vrei să înțelegi atitudinea cuiva, trebuie să ai o doză foarte mare de empatie. Să încerci să te pui în locul cuiva, unui partid. De ce ar renunța PNL după ce a avut un premier în perioada cea mai grea? Eu am fost la masa aceea în care domnul Bolojan spunea: Ok, să vină cineva, că nu vreau eu neapărat să fiu premier! Cineva care duce reformele acestea. Nu era nimeni care să vrea să fie premier. A acceptat dânsul. De ce ar vrea ei să renunțe acum? Mai ales că ultimele sondaje arată o creștere la PNL, o creștere de simpatie la domnul Bolojan. În același timp și PSD spune că are propriile sondaje care le dau dreptate.
  • Văd cât de complicată e situația pentru domnul Nazare, pentru fermierii care au nevoie de guvern astăzi, nu ieri, nevoie de decizii imediate.
  • Mi-e greu să spun dacă domnul președinte putea face ceva pentru a nu ajunge lucrurile aici, fiecare dintre noi are propriul stil de a conduce, de a lucra.
  • Criza va mai dura săptămâni. Au mai fost cazuri în care s-a prelungit peste limita de 45 de zile.
  • Soluția se va face în pași. Probabil după primul eșec al nominalizării de premier vom avea o situație mult schimbată.

După ziua de ieri de consultări de la Cotroceni nu avem o propunere de premier cu o majroitate parlamentară, cum dorește președintele Nicușor Dan.

Ar fi trebuit să avem și azi consultări cu parlamentarii neafiliați, însă acest lucru nu s-a întâmplat, e de văzut dacă acestea vor fi mâine sau poimâine, informație neconfirmată.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite