EXCLUSIV. Șeful Armatei Române: Rusia uzitează toate mijloacele pentru a își atinge scopurile și a își împlini interesele de securitate
Într-un interviu acordat în exclusivitate TVR, generalul Gheorghiță Vlad a vorbit despre scopul Federației Ruse de a dezbina NATO.
“Cea mai gravă intenție pe care o identific în momentul de față este dezbinarea partenerilor, dezbinarea alianței, subminarea unității alianței nord-atlantice. Rusia uzitează toate mijloacele posibile pentru a își atinge scopurile și a își împlini interesele de securitate. Sunt mijloace cinetice în Ucraina, sunt abordări hibride în spațiul european, acțiuni cognitive, acțiuni în spațiul cyber. Au o gamă foarte diversificată de instrumente și cred ca în perioada următoare Rusia va încerca să aplice toate aceste instrumente pentru a își atinge interesele”, a declarat Șeful Statului Major al Apărării.
Interviul integral cu șeful Armatei Române, în cadrul emisiunii “Lumea diplomatică” realizată de Vlad Ungar.

