EXCLUSIV Iranienii din România nu cred în negocieri cu regimul de la Teheran
Negocierile cu regimul de la Teheran nu vor aduce nimic bun. Este părerea unor iranieni care au fost obligaţi să fugă din ţara natală şi care de peste 30 de ani trăiesc în România. Toţi speră că războiul va reprezenta sfârșitul teocrației, însă nu toți sunt și siguri că asta chiar se va întâmpla curând.
Mohammad Emami este membru al Consiliului Național al Rezistenței Iraniene. După ce a fost arestat pentru că s-a opus puterii, el a reușit să plece din Iran și s-a stabilit în România în 1991.
Disidentul nu crede că bombardamentele israeliano-americane vor reuși să schimbe regimul de la Teheran.
Nakisa Seraficeanu este medic pediatru. A venit în România la 20 de ani, în 1990, ca să scape de problemele de acasă, unde fusese arestată. Ea este convinsă că asistăm la cântecul de lebădă al regimului islamic.
Deși au viziuni politice diferite, ambii iranieni sunt de părere că negocierile despre care tot vorbește președintele Trump nu duc nicăieri.
Potrivit jurnaliștilor de la Le Monde, după 1979, între 4 și 7 milioane de iranieni au ales să fugă din teocrație din cauza represiunii, dar și a problemelor economice.
În România sunt în prezent peste 2 mii.

