EXCLUSIV. Ben Hodges: Venirea militarilor americani arată cât de importantă este România pentru noi

17 March 2026, 12:54

O declarație în exclusivitate pentru TVR aduce o nouă perspectivă asupra conflictului din Orientul Mijlociu. „Venirea militarilor americani în România pentru a susține operațiunile din Iran arată cât de importantă este această țară pentru noi”, a declarat generalul în rezervă Ben Hodges, fost comandant al forțelor americane din Europa.

Potrivit acestuia, în orice conflict, inclusiv în Iran, Statele Unite au nevoie de sprijinul aliaților de pe continentul european.

Generalul Ben Hodges susține că, oricât de puternică ar fi armata americană, SUA au nevoie de aliații europeni. Numărul mare de aeronave obligă Pentagonul să folosească baze de pe teritoriul statelor partenere, fie că este vorba despre Marea Britanie, Germania sau România.

„Nu le poți ține pe toate într-un loc. Vrei să le ai distribuite, ca măsură de securitate, dar și pentru că este practic, dacă te gândești la mentenanță și realimentare. Toate aceste lucruri te ajută să-ți proiectezi forța aeriană. Și sigur, Mihail Kogălniceanu a fost un loc important pentru noi, loc pe care aliații români ne-au lăsat să-l folosim de 25-26 de ani. Asta arată că România este foarte importantă pentru tot ceea ce facem noi”, a declarat Ben Hodges.

În același context, acesta consideră că decizia de retragere a aproximativ 1.000 de militari americani din România, în toamna trecută, nu a fost una inspirată.

„Mi-ar plăcea să vă spun că totul a fost parte a unui proces strategic inteligent… dar nu cred că decizia de a reduce trupele din România a fost una bună”, a mai spus fostul comandant al forțelor americane din Europa.

După aprobarea primită din partea Parlamentului de la București, Statele Unite au început să trimită în România avioane de realimentare și militari. Mai multe aeronave cisternă KC-135 au aterizat deja la Otopeni.

Parlamentul României a aprobat trimiterea a aproximativ 500 de militari americani, alături de mai multe avioane cisternă și drone, pentru a sprijini operațiunile din Iran. Aprobarea a fost acordată pentru o perioadă de trei luni.

Ministrul Apărării: Nu există riscuri suplimentare pentru români. Aeronavele americane nu transportă explozibil

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a declarat că prezența militarilor americani în România crește nivelul de descurajare și nu aduce riscuri suplimentare pentru siguranța cetățenilor. Potrivit acestuia, analizele structurilor specializate din România nu indică, în acest moment, amenințări militare suplimentare la adresa țării, iar Ministerul Apărării nu a primit notificări privind alte tipuri de riscuri directe pentru români.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite