EXCLUSIV Ambasadorul Israelului în România despre situația din Gaza, la TVR Info: Războiul a început foarte rău și nu se va termina așa de repede
Ambasadorul Israelului în România, Lior Ben Dor, a fost categoric la TVR Info, joi seară, în emisiunea ”Prim Plan” cu Ștefan Onică, atunci când a trebuit să explice cum afectează situația umanitară din Gaza imaginea țării sale pe scena internațională, inclusiv relația cu aliații tradiționali ai Israelului.
”Suntem îngrijorați, când vedem că multe țări se oncentrează pe ceea ce se întâmplă acum în Gaza și înclină să uite cum au început toate astea. Cum a început?… Cu atacul terorist! A fost foarte ușor pentru comunitatea internațională să ne sprijine imediat după 7 octombrie, dar războiul nu s-a terminat.
Războiul a început foarte rău și nu se va termina așa de repede. Noi am știut de la începuturi că războiul va fi lung și complicat. Dar nu l-am ales noi! Ci Hamas, Jihadul Islamic și Iran în spatele lor. Și Hezbollah în spatele lor.
Ne amintim cum, pe 8 octombrie, și Hezbollah a intrat în război împotriva Israelului. Dar știm acum că și Hezbollah este mai slăbit, Iran este mai slăbit, dar Hamas este acolo. Trebuie să avem răbdare și trebuie să fim puternici, și trebuie să putem rezista criticii internaționale.
Pentru că noi știm că avem dreptul de a ne apăra și avem dreptate”, e explicat ambasadorul.
Lior Ben Dor a mai fost întrebat despre cine poartă responsabilitatea, din perspectiva Israelului, principală pentru criza umanitară din Fâșia Gaza:
”Hamas! Cei care au ales să intre în război împotriva Israelului. Cei care au comis atacul terorist îngrozitor pe 7 octombrie, acum aproape doi ani. Da, ei!”, a răspuns foarte ferm ambasadorul Israelului la TVR Info.

