EXCLUSIV Ambasadoarea Germaniei în România, despre măsurile luate de Executivul de la Bucureşti. Interviul integral, vineri, de la 11.30, la “Lumea diplomatică”
Măsurile luate de Guvernul României pentru reducerea deficitului bugetar sunt comentate de ambasadoarea Germaniei la București, într-un interviu acordat în exclusivitate TVR.
Într-un interviu acordat în exclusivitate TVR, ambasadoarea Germaniei a apreciat măsurile luate de Guvernul României pentru reducerea deficitului bugetar. Ea a spus că e surprinsă că unii consideră că lucrurile ar fi putut continua fără niciun fel de măsuri.
Es Angela Ganninger, ambasadoarea Germaniei în România: Pentru investitorii direcţi a fost important faptul că deficitul bugetar al României a fost stabilizat anul trecut, deoarece exista o anumită îngrijorare în rândul investitorilor legată de direcţia în care s-ar putea îndrepta ţara. Se poare discuta oricare măsură luată de guvernul român, iar acest lucru se întâmplă într-o democraţie, este normal. Dar ceeace mă surprinde uneori este că unii par să creadă că lucrurile ar fi putut continua fără niciun fel de măsuri, iar eu cred că acest lucru nu este posibil. A existat un moment de incertitudine vara trecută, însă situaţia a evoluat într-un mod foarte pozitiv, cel puţin din punctul de vedere al deficitului bugetar, iar acest lucru e important pentru investitorii noştri.
Interviul integral cu Ambasadoarea Germaniei în România va fi difuzat pe TVR Info vineri de la ora 11:30 și sâmbătă de la ora 22:39 în cadrul emisiunii Lumea diplomatică realizată de Vlad Ungar.

