EXCLUSIV. Alexandru Nazare: Vom fi pe creștere economică în 2026, de peste unu la sută
România ar urma să revină pe creștere economică în 2026, cu un avans de peste 1%, susținut de fondurile europene și investițiile publice, în timp ce deficitul bugetar mai mic decât estimările și încrederea investitorilor au dus deja la scăderea dobânzilor, a declarat ministrul de Finanțe Alexandru Nazare, la Culoarele Puterii, de la TVR Info.
Autoritățile lucrează la definitivarea bugetului pentru 2026 și estimează o revenire a economiei, după un an 2025 marcat de o creștere modestă și de contracții în ultimele trimestre.
Declarații ale ministrului Alexandru Nazare:
-Lucrăm foarte intens la buget, împreună cu toți ordonatorii de credite și cu toate ministerele. A fost o activitate foarte intensă în aceste săptămâni de la începutul anului. Ce pot să vă spun este că proiecția de creștere economică pentru 2026 este de peste 1%.
–Vom fi pe creștere economică în 2026 și vom avea o creștere mai mare decât în 2025.
– În 2025, la final de an, per ansamblu, am avut o creștere economică de 0,6%, chiar dacă în ultimele două trimestre, pe zona sezonieră, am avut o mică contracție în trimestrul al treilea și o contracție mai mare în trimestrul al patrulea. Dar, per total, am avut creștere economică în 2025.
– În 2026, cu tot afluxul de fonduri europene, în special din PNRR, fondurile de coeziune și cele pentru agricultură, la care se adaugă zona de investiții publice, vom reveni la o creștere de peste 1%.
-Deficitul din 2025 a fost aproximativ suprapus, ca procent din PIB, peste cel din 2024, până în luna septembrie. Pentru cei care considerau că măsurile luate în 2025 nu și-au atins efectele, acest grafic arată că, de fapt, au fost eficiente, iar eficiența lor se vede în economiile realizate în lunile octombrie, noiembrie și decembrie.
-Practic, am avut o ajustare a deficitului cash de aproape 1% din PIB, mai mare decât cea preconizată și peste ținta pe care am agreat-o cu Comisia Europeană. Acest lucru ne-a ajutat foarte mult la începutul lui 2026 și se vede în evoluția dobânzilor.
-Investitorii și piețele au căpătat mai multă încredere, pentru că au văzut că România a reușit un rezultat mai bun. Nu este o situație obișnuită, pentru că România surprindea, de obicei, în sens invers, cu deficite mai mari. Acum, am avut un deficit mai mic.
– Observăm diferența față de luna mai.
-Am reușit să reducem dobânzile într-un interval de aproape șapte luni și jumătate. Este o scădere semnificativă, care va ajuta foarte mult economia. Cu cât dobânzile scad mai mult, cu atât statul se poate împrumuta mai ieftin și rămân mai mulți bani în piață, atât pentru companii, cât și pentru persoane fizice.
-Toate aceste lucruri au un efect foarte important în economie. În acest grafic vedem scăderea dobânzilor doar din luna ianuarie. Într-o singură lună, pe maturități de trei și patru ani, scăderea este destul de pronunțată. De la 6,5 la 6,2, de la 6,6 la 6,28.
-Această diferență a fost obținută ca urmare a percepției piețelor, care au văzut că România a avut o performanță mai bună. Toate aceste lucruri contează enorm în modul în care reușim să ne împrumutăm mai ieftin.
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a explicat la TVR INFO ce conține pachetul de relansare economică

