„Europa printre rânduri”. Relația UE cu Statele Unite e pe marginea prăpastiei
Relația dintre Uniunea Europeană și Statele Unite este la un minim istoric și pare că este loc de și mai rău. Donald Trump ne amenință cu taxe comerciale uriașe în timp ce Uniunea Europeană caută soluția pentru a supraviețui unui război comercial cu cea mai mare putere economică din lume. Mai multe, în rubrica lui Lucian Pîrvoiu, „Europa printre rânduri”.
Relația cu Statele Unite e pe marginea prăpastiei. După declarația lui Trump că Uniunea Europeană a fost cosntruită ca să „fraierească” Statele Unite și că taxele de 25 la sută pentru schimburile comerciale vor restabili situația, pentru că UE nu are încotro, Politico scrie că de fapt, are, și a spus-o chiar Ursula, că va lua măsuri în oglindă. Motiv probabil pentru care nici nu e primită la Washington și se plimbă prin India.
Ca să vă dați seama de cât de prost stau lucrurile, Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene, Kaja Kallas, practic ministrul de externe al Europei, a stat la ușa secretarului de stat Marco Rubio până s-a plictisit și tot nu a fost primită. Asta în ciuda faptului că întrevederea fusese programată și confirmată de echipele ambelor părți. Dar, ce să-i faci, unde dragoste nu e nimic nu e. Trump nu iubește UE ca entitate, a spus că iubește în schimb țările membre, cu siguranță pe unele mai mult decât altele. Și asta explică poza mai mult decât prietenească a greu de găsitului Marco Rubio cu ministrul de externe polonez Radoslaw Sikorski. Adevărul e că Trump vrea să discute bilateral cu fiecare țară în parte, lucru pe care UE, dacă vrea să mai existe, va trebui să îl evite cu desăvârșire.
După „Green Deal”, „Clean Industrial Deal”
Că UE e totuși o putere dacă își pune în minte, e clar după reacția firmelor chineze și americane la lansarea așa-numitului clean industrial deal. O să îi spun așa că în română sună ciudat ca orice traducere de la UE: ceva de genul înțelegerea industrială curată. Ce înseamnă asta: un program uriaș de 100 de miliarde destinat firmelor care vor să treacă la o exploatare verde a afacerii lor. Programul este destinat firmelor europene, motiv pentru care au sărit cele americane și chineze că sunt discriminate și nu li se dă linguriță la prăjitură. Și ăsta e doar un prim pas prin care UE își poate arăta colții. Cu o singură condiție: să rămână solidară ca Uniune Europeană.
Alternativa chineză pe masă
Și putem spune deja că UE și-a luat măsuri de precauție prin diversificare. A bătut palma cu țările Mercosur, a reînnoit colaborarea comercială cu Elveția, a mers Ursula în comunitatea Caraibelor, iar acum în India, o piață de un miliard și jumătate de locuitori. Și ar putea intra în scenă China, tot cu un miliard și jumătate de locuitori. Ideea nu e nouă de a folosi China pe post de sperietoare pentru Trump, dar nu a fost până acum niciodată pusă în practică. Pentru că nu a fost nevoie. Acum se pare că e. Așa că rămâne să vedem.

