Eugen Tomac: Cred că în acest moment de tensiune avem nevoie de claritate, de disponibilitate la dialog și soluții

8 June 2026, 23:16 (actualizat 9 June 2026, 11:38)

În acest moment avem nevoie de responsabilitate și curaj pentru a ieși din acest blocaj. Sunt declarațiile premierului desemnat Eugen Tomac făcute luni seara la Antena 3, după prima zi de negocieri cu PNL, USR și PSD, pentru a obține voturile necesare învestirii. După discuții nu au fost prezentate concluzii clare, partidele au pus condiții, iar Eugen Tomac și-a prezentat direcțiile după care vrea să guverneze. Una dintre promisiuni este că nu va crește sau introduce noi taxe.

Eugen Tomac, prim-ministru desemnat: Trebuie să ne uităm de unde a plecat România în urmă cu un an, un an și jumătate, cu o societate divizată, cu atacuri destul de puternice la adresa democrației noastre, dar românii s-au trezit în cealul al 12-lea și în urmă cu un an de zile au dat un vot pentru a ne păstra direcția pe care o avem și anume cea axată pe cei doi piloni esențiali pentru România: atașamentul față de UE și loialitatea față de parteneriatul strategic cu SUA. Eu cred că în acest moment avem nevoie de foarte multă responsabilitate, maturitate și curaj pentru a ieși din acest blocaj.

Eugen Tomac, prim-ministru desemnat: Am acceptat această funcție de a fi premier desemnat tocmai pentru că cred și îmi doresc enorm, că am capacitatea de a dialoga și cu liderii PNL, și cu liderii USR, și cu conducerea PSD am avut azi întâlniri. Le-am prezentat obiectivele pe care mi le-am propus și voi discuta și mâine cu colegii din UDMR, cu Minoritățile, cu foarte mulți parlamentari care și-au exprimat deschiderea spre dialog. Cred că în acest moment de tensiune avem nevoie de claritate, de disponibilitate la dialog și soluții pentru a depăși acest moment pe care nu eu l-am creat, eu doar am răspuns unei chemări din partea președintelui României de a încerca și îmi dau toată silința.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite