Entuziasm la Chișinău, după ce la Bruxelles s-a decis începerea negocierilor de aderare la UE
La Chişinău, visul aderării la Uniunea Europeană, care părea imposibil acum doi ani, este trăit foarte intens. “Victorie pentru Moldova” este mesajul postat pe preşedinta Maia Sandu la scurt timp după ce s-a făcut anunţul că vor începe negocierile pentru aderare. Vestea a fost motiv de sărbătoare nu doar în instituţiile de vârf ale statului, ci şi în stradă.
Cu premierul Dorin Recean și președintele Parlamentului, Igor Grosu alături, Maia Sandu a transmis că rezultatul Republicii Moldova se datorează cetățenilor care s-au implicat în construirea unui viitor mai bun pentru generațiile viitoare.
Ședința Parlamentului de la Chișinău s-a ținut într-o atmosferă de sărbătoare. Emoționat, preşedintele legislativului, Igor Grosu, le-a mulţumit liderilor statelor Uniunii Europene pentru susţinerea acordată Republicii Moldova.
Bucurie a fost și în fața sediului Delegației Uniunii Europene de la Chișinău.
Republica Moldova a depus cererea de aderarea la Uniunea Europeană anul trecut, în luna martie. Pe 23 iunie, anul acesta, Consiliul European a acordat Republicii Moldova statutul de țară candidată.

