Entuziasm la Chișinău, după ce la Bruxelles s-a decis începerea negocierilor de aderare la UE

15 December 2023, 20:45 (actualizat 15 December 2023, 20:46)

La Chişinău, visul aderării la Uniunea Europeană, care părea imposibil acum doi ani, este trăit foarte intens. “Victorie pentru Moldova” este mesajul postat pe preşedinta Maia Sandu la scurt timp după ce s-a făcut anunţul că vor începe negocierile pentru aderare. Vestea a fost motiv de sărbătoare nu doar în instituţiile de vârf ale statului, ci şi în stradă.

Cu premierul Dorin Recean și președintele Parlamentului, Igor Grosu alături, Maia Sandu a transmis că rezultatul Republicii Moldova se datorează cetățenilor care s-au implicat în construirea unui viitor mai bun pentru generațiile viitoare.

Ședința Parlamentului de la Chișinău s-a ținut într-o atmosferă de sărbătoare. Emoționat, preşedintele legislativului, Igor Grosu, le-a mulţumit liderilor statelor Uniunii Europene pentru susţinerea acordată Republicii Moldova.

Bucurie a fost și în fața sediului Delegației Uniunii Europene de la Chișinău.

Republica Moldova a depus cererea de aderarea la Uniunea Europeană anul trecut, în luna martie. Pe 23 iunie, anul acesta, Consiliul European a acordat Republicii Moldova statutul de țară candidată.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite