Emisarii ruși s-au întâlnit cu cei americani, în Florida. Kirill Dmitriev: Multe ţări încep să înţeleagă mai bine rolul petrolului şi gazelor ruseşti

12 martie 2026, 12:32

Emisarul preşedintelui rus Vladimir Putin, Kirill Dmitriev, s-a întâlnit în Florida cu negociatorii americani, potrivit Washingtonului. Acestea au fost primele discuţii cu ruşii de la începutul războiului din Iran.

Echipele au discutat o varietate de subiecte şi au decis să rămână în contact, a declarat emisarul special al preşedintelui american Donald Trump, Steve Witkoff.

De cealaltă parte, trimisul Kremlinului a spus că a discutat despre criza energetică actuală cu omologii săi americani.

Astăzi, multe ţări, în primul rând Statele Unite, încep să înţeleagă mai bine rolul cheie şi sistemic al petrolului şi gazelor ruseşti în asigurarea stabilităţii economiei globale, precum şi ineficienţa şi natura distructivă a sancţiunilor împotriva Rusiei, a adăugat Dmitriev.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite