Emil Boc: Mai e timp pentru a opri moţiunea de cenzură. Politicienii să negocieze până cad sub masă
Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, consideră că încă mai este timp pentru a opri moţiunea de cenzură, care va fi supusă la vot marţi, în Parlament.
“Încă mai este timp pentru a opri acest demers. Politicienii să negocieze până cad sub masă“, a declarat, luni, Emil Boc, într-o conferinţă de presă, citat de Agerpres.
Emil Boc spune că sistemul politic şi constituţional românesc se confruntă cu două probleme, prima fiind moţiunea de cenzură.
“Spre deosebire de alte ţări, unde nu se produce o criză guvernamentală înainte de a avea o soluţie şi există moţiunea constructivă de neîncredere, în România există o problemă structurală în Constituţie, în sensul că generăm o criză fără a avea o soluţie cu ce întâmplă după. (…) Moţiunea de cenzură nu se poate transforma într-un instrument care să şubrezească stabilitatea unei ţări. Astăzi, în România, demolăm fără să punem ceva în loc. În Germania nu se adoptă o moţiune de cenzură fără să ai numele viitorului prim-ministru şi programul de guvernare al viitorului guvern, iar ţara merge mai departe şi este stabilă. Nu plătesc cetăţenii răfuielile politicienilor“, a arătat Emil Boc.
El a mai spus că în România nu există cultura compromisului politic, a dialogului şi negocierii.
“Asta nu scrie nicăieri în Constituţie, această cultură a negocierii o înveţi pe parcursul regulilor democratice. Cine plăteşte? Noi“, a afirmat Emil Boc.

