Elveția ia în calcul să colaboreze mai mult cu NATO. Ambasadorul Elveției: „Deși suntem neutri, suntem cel mai bun prieten al NATO”
ES Massimo Baggi a declarat într-un interviu acordat în exclusivitate TVR că Elveția este cel mai bun prieten al NATO și că în noul context de securitate din regiune, țara sa ia în calcul să colaboreze mai mult cu Alianța Nord-Atlantică.
ES Massimo Baggi: Trebuie să cooperăm mai mult la nivel internațional și, cu siguranță, în Europa.
Jurnalist TVR: Cum?
ES Massimo Baggi: Suntem cei mai buni prieteni ai NATO. Deși suntem o țară neutră, avem o relație excelentă cu NATO, iar una dintre opțiunile pe care le luăm în considerare serios e intensificarea cooperării cu NATO. Uniunea Europeană își sporește propria securitate și sigur vom lua în considerare și sprijinirea acestui tip de efort.

