Elevii de la Colegiul Naţional Gheorghe Munteanu Murgoci din Brăila, campioni mondiali la robotică, au revenit acasă

5 May 2026, 21:28 (actualizat 5 May 2026, 21:40)

Elevii români campioni mondiali la robotică au revenit acasă. Au scris istorie la Campionatul Mondial FIRST Tech Challenge 2026 din SUA. Sunt elevi de la Colegiul Naţional Gheorghe Munteanu Murgoci din Brăila şi își dedică tot timpul liber roboticii. Iar rezultatele s-au văzut acum. Primii în lume!

Cu o explozie de bucurie au primit elevii români vestea că sunt campioni mondiali la robotică. Echipa Velocity de la Colegiul Naţional “Gheorghe Munteanu Murgoci” din Brăila au pus astfel România pe harta mondială a roboticii. Acum au revenit acasă.

Bogdan Pavel, elev la Colegiul Naţional “Gheorghe Munteanu Murgoci”, Brăila: Ne simţim extrem de bucuroşi, e o realizare incredibilă. A fost o luptă dură, fără îndoială, dar cred că şi noi am fost la fel de duri şi am reuşit să ieşim învingători.

Victor Dan, elev la Colegiul Naţional “Gheorghe Munteanu Murgoci”, Brăila: Am stat uneori chiar şi 12 ore la şcoală şi am început lucrul din septembrie până în ziua de astăzi, deci chiar foarte mult timp.

Paul Pruş, profesor de Informatică la Colegiul Naţional “Gheorghe Munteanu Murgoci”, Brăila: Muncă înseamnă vacanţe, înseamnă weekend, zile libere pe care ei şi le petrec acolo. Şi programul este câteodată de la opt dimineața până la opt seara sau mai târziu.

Dincolo de muncă e şi multă pasiune. Dar şi strategie.

Iulia Tudor, elevă la Colegiul Naţional “Gheorghe Munteanu Murgoci”, Brăila: First Tech Challenge nu este numai despre cel mai bun robot, ci şi despre strategia jocului.

Filip Neaţu, elev la Colegiul Naţional “Gheorghe Munteanu Murgoci”, Brăila: În timpul meciurilor am observat că e mai important să ai o strategie clar definită, să ştii cum să joci şi defensiv şi ofensiv în acelaşi timp şi nu doar să ai un robot foarte bun.

Dana Războiu, preşedinte Naţie prin Educaţie: Finala s-a jucat România contra România. Recunosc că mă aşteptam la aşa ceva, pentru că am trimis cele mai bune opt echipe din România. Sunt harnici, sunt muncitori, depun efort, au încredere în ei şi toate astea se câştigă prin acest program educaţional, pentru că e mai mult decât robotică, ei învaţă să strângă o comunitate în jurul lor.

La acelaşi campionat mondial, pe locurile 2, 3 şi 4 s-au clasat elevi din Buzău, Bucureşti şi Focşani.

Competiţia din Statele Unite este recunoscută de Ministerul Educaţiei, dar nu şi finanţată.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite