Elev de 13 ani, căzut de la etaj, la şcoala din comuna Telciu, Bistriţa-Năsăud
Un elev de 13 ani de la şcoala din comuna Telciu, judeţul Bistriţa-Năsăud, s-a accidentat marţi, după ce a căzut de la etajul întâi al unităţii de învăţământ.
Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Bistriţa-Năsăud, incidentul a avut loc în timpul unei pauze.
“Astăzi, în jurul orei 10:00, a fost sesizat prin SNUAU 112 faptul că, în localitatea Telciu, un elev a căzut de la etaj, accidentându-se. La faţa locului, poliţiştii Secţiei 6 Poliţie Rurală Năsăud au identificat un minor de 13 ani din localitate, iar din primele verificări efectuate a reieşit faptul că acesta ar fi căzut de la etajul I al şcolii unde învaţă”, a transmis IPJ.
La faţa locului a intervenit un echipaj SMURD, care l-a preluat pe copil conştient, cu traumatism lombar şi suspiciune de fractură la un picior, şi l-a transportat la UPU Bistriţa, potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Bistriţa-Năsăud, Marius Rus.
Poliţiştii continuă cercetările pentru vătămare corporală din culpă, urmând să fie stabilite împrejurările exacte în care a avut loc evenimentul.

