Elena Lasconi, la închiderea urnelor: Pentru mine, fiecare vot este o responsabilitate
Elena Lasconi, candidata USR la președinția României, a spus, la închiderea urnelor, în primul tur al alegerilor prezidențiale, că fiecare vot pe care l-a primit este o responsabilitate și le-a mulțumit colegilor și voluntarilor. Elena Lasconi, președintă USR, a anunţat că, săptămâna următoare, va începe negocieri cu toate partidele de dreapta.
Elena Lasconi, candidata USR la președinția României: Vă transmit că, pentru mine, fiecare vot este o responsabilitate. Vreau să le mulțumesc colegilor mei și voluntarilor, care au bătut la sute de mii de uși, au stat de vorbă cu milioane de români, în toată această perioadă, în campanie și în precampanie electorală. Vă multumesc, dragilor! Mă înclin în fața voastră! Vreau să le mulțumesc delegațiilor, și subliniez aici, scorul, după cum vedeți, scorul, după cum vedeţi, e foarte strâns. Mare atenţie, nu ne bucurăm , haideți să ne bucurăm mâine, în toate secţiile de votare, la fiecare buletin de vot. Fiecare vot contează. E esențial să rămâneți acolo și să apărați voturile românilor! Și când spun asta mă refer la toți delegații din partea tuturor partidelor politice, nu doar la delegații din partea USR. De asemenea, vreau să-i mulțumesc lui Ludovic Orban pentru susținere și partidelor Forța Dreptei, PMP și Reper.
Elena Lasconi, candidata USR la președinția României: Românii au arătat că nu doresc acest Guvern PSD – PNL. Votul de astăzi este practic o moţiune de cenzură. 75% dintre români au votat altfel, nu cu PSD. Urmează alegeri parlamentare. Avem nevoie de un Guvern care să reformeze România. Săptămâna viitoare voi vorbi cu toate forţele de dreapta şi toate forţele democratice din această ţară pentru a ne pregăti pentru o majoritate parlamentară.

