Elena Lasconi: Credința e în mine că România va scăpa de acest sistem corupt
Președinta USR Elena Lasconi a făcut primele declarații după închiderea urnelor la alegerile prezidențiale din 4 mai 2025.
”Vreau să vă mulţumesc tuturor celor care m-aţi votat, care aţi pus încrederea în votul dumneavoastră. De asemenea, vreau să-i felicit pe toţi cei zece contracandidaţi şi vreau să le mulţumesc românilor care i-au votat.
Românii au întotdeauna dreptate. Mă îngrijorează faptul că sunt aproape 50% din totalul celor care au votat care atunci când au ieşit din secţiile de vot nu au dorit să răspundă la întrebarea dacă votează cu un candidat izolaţionist sau cu un pro-european. Aşa că ne putem aştepta la diferenţe după ce am văzut aceste două exit poluri
O să lupt în continuare pentru România. Credinţa şi speranţa este în mine că România asta va scăpa de acest sistem corupt şi putred şi infiltrat peste tot în toate instituţiile statului şi voi continua să lupt. Eu sunt o persoană responsabilă și vreau să văd rezultatul numărătorii. Asta e o chestiune de bucătărie internă. Nu interesează pe nimeni. Viitorul meu va arăta exact cum aș fi răspuns acum cinci ani. Eu nu sunt o victimă și nu pozez niciodată în victimă. Am arătat asta că mereu când am fost îngenuncheată de greutăți am avut puterea să mă ridic și să merg mai departe”, a spus Elena Lasconi, după închiderea urnelor și prezentarea exit-poll-urilor.
Întrebată pe cine vrea în turul 2 dintre Nicușor Dan și Crin Antonescu, Lasconi a spus că așteaptă numărătoarea finală.

