Edificiul roman cu mozaic din Constanța și-a redeschis porțile, după lucrări de restaurare și conservare
Edificiul roman cu Mozaic din Constanța și-a redeschis porțile pentru public, după ample lucrări de restaurare și conservare. E un monument valoros din perioada bizantină ce păstrează una dintre comorile vechiului Tomis. Vizitatorii au acces gratuit în muzeu până la finalul anului.
Zeci de persoane, de toate vârstele, au venit la redeschiderea Edificiului Roman, ca să admire covorul de mozaic și fragmentele originale ale unei tehnici de artă decorativă, folosită pe larg, în urmă cu 2.000 de ani.
Vechi de peste 1.700 de ani, mozaicul se întinde pe aproape 2.000 de metri pătrați. A decorat pardoseala unei mari clădiri romane, descoperite întâmplător, în timpul unor lucrări edilitare, în 1959. Este cel mai mare mozaic policrom din perioada romano-bizantină descoperit până acum în Balcani.
Trei ani au durat lucrările de reabilitare, care au costat 5 milioane de euro. A fost stabilizată structura și s-au instalat sisteme moderne de climatizare care să protejeze piesele arheologice.
GHEORGHE HRISTU, inginer constructor CJ Constanța: Cel mai mult s-a muncit la partea de jos a mozaicului, partea de restaurare, pentru că a fost vorba de migăleală, de lucru pe genunchi. Au fost niște specialiști din Italia care au lucrat la Colosseum, o echipă foarte bună, am introdus și microclimatul, avem o temperatură constantă de 21 de grade.
Dr. DELIA CORNEA, directorul Muzeului de Istorie și Arheologie Constanța: Este un monument foarte căutat și de străini. Era perioada aceea în care veneau vasele de croazieră foarte des în Constanța, acum nu ne mai este rușine să îl arătăm, nu mai stăm cu gălețile pe paviment, el poate fi vizitat și promovat, așa cum merită.
Reabilitarea a vizat nu doar conservarea mozaicului, ci și punerea în valoare a întregului complex cu fostele magazii, depozite și străzi romane.
ELENA GEORGESCU, director Direcția de Proiecte CJ Constanța: Se vor deschide și camerele boltite de jos, care sunt și ele restaurate, mai sunt elemente depozitate acolo, căci ne vom apuca și de reabilitarea muzeului, dar și acele camere vor putea fi vizitate de publicul larg.
Până la finalul anului, Edificiul poate fi vizitat gratuit.

