E ger, dar lacurile nu sunt complet îngheţate. DSU avertizează asupra pericolului patinoarelor naturale
Lacurile îngheţate au devenit puncte de atracţie în oraşe, pentru copii şi adulţi deopotrivă. Cu sănii, patine, trotinete sau plăci, oamenii s-au bucurat de patinoarele naturale formate din cauza gerului năprasnic din ultimele zile. Atenţie mare la aceste suprafeţe, avertizează autorităţile. Gheaţa se poate rupe oricând, iar distracţia se transformă în tragedie.
La ora prânzului, zeci de temerari, mai mult sau mai puţin conştienţi de pericol, se aventuraseră pe gheaţa lacului din Parcul IOR din Capitală. Unii inclusiv cu bebeluşii, alţii cu prietenii necuvântători. Mario se bucură alături de stăpânii lui de o primă astfel de experienţă.
Copiii s-au bucurat şi ei să alunece fără probleme pe luciul apei şi să fie atât de aproape de lebede.
Mulţi s-au aventurat la traversarea integrală a lacului, alţii s-au mulţumit şi cu porţiuni mai mici.
Şi pe lacul Tăbăcărie din Constanţa s-au aventurat oameni, deşi are o adâncime mare, chiar şi de 5 metri, iar pericolul este uriaş. Salvamarii au venit, însă, din proprie iniţiativă şi i-au îndemnat să plece de pe gheaţă.
Autorităţile avertizează că lacurile nu sunt complet îngheţate, iar zăpada aşternută la suprafaţă nu lasă să se vadă crăpăturile sau ochiurile de apă.
Pentru siguranța tuturor, țineți cont de câteva recomandări simple:
– Nu permiteți accesul copiilor pe suprafețe de apă înghețate.
– Nu lăsați minorii nesupravegheați în apropierea lacurilor sau cursurilor de apă.- Nu pășiți pe gheață, indiferent de grosimea aparentă.
– În caz de pericol, apelați imediat 112 și evitați intervențiile improvizate.
– Informați-vă corect și respectați recomandările autorităților.)

