După festivalul luminilor, New Delhi s-a cufundat în întuneric toxic și a avut cel mai poluat aer din lume
Aproximativ 20 de milioane de locuitori ai capitalei Indiei s-au trezit miercuri respirând cel mai poluat aer din orice mare oraș al lumii, la o zi după sărbătorile dedicate festivalului Diwali, când, în mod tradițional, participanții aprind artificii și petarde, scrie CNN.
Miercuri, concentrația de particule PM2.5 din New Delhi – o măsură a poluanților din aer – era de peste 40 de ori mai mare decât nivelul anual recomandat de Organizația Mondială a Sănătății, potrivit companiei elvețiene de monitorizare a calității aerului IQAir.
New Delhi se confruntă cu o poluare severă pe tot parcursul anului, însă lunile de iarnă sunt, de obicei, cele mai rele. Atunci, milioane de fermieri din regiunile învecinate ard resturile de culturi de pe câmpuri pentru a pregăti terenul pentru următoarea recoltă.
Deteriorarea bruscă a calității aerului din această săptămână a urmat celebrărilor Diwali – festivalul hindus al luminilor – care implică, în mod tradițional, folosirea pe scară largă a petardelor și artificiilor ce eliberează oxizi de sulf, oxizi de azot și metale grele periculoase în atmosferă.
În 2020, autoritățile au impus o interdicție completă asupra fabricării, vânzării și utilizării petardelor în New Delhi, invocând nivelurile periculoase de poluare. Anul acesta, Curtea Supremă a permis folosirea așa-numitelor „petarde verzi” – despre care producătorii susțin că sunt mai puțin poluante – dar doar într-un anumit interval orar. Cu toate acestea, locuitorii au raportat că această restricție a fost aplicată superficial, oamenii continuând să detoneze petarde mult după termenul limită, iar „petardele ne-verzi” fiind încă disponibile pe piață.
„An de an, situația se înrăutățește”, a spus Anushka Singh, o locuitoare de 30 de ani.
Ea declarat că preferă să rămână acasă de Diwali împreună cu câinele ei, „ca să-l ajut să treacă peste zgomotele neîncetate care durează până târziu în noapte sau chiar până dimineața”.
„Să trăiești în Delhi e o povară… mi-aș dori ca, având în vedere zecile de ani de date, să avem măcar reguli mai stricte – și, mai important, puse efectiv în aplicare”, a spus Singh.
Chandra Tandon, 52 de ani, proprietara unui magazin din capitală, a recunoscut că „petardele fac parte din distracție și se întâmplă o dată pe an”, dar a adăugat că situația devine „dificilă” pentru cei care trebuie să suporte consecințele.
„Am respirat tot acel fum și, cu siguranță, nu e bine,” a spus ea. „Ar fi mai bine dacă am lăsa petardele copiilor… Dacă ai locuit suficient în Delhi, știi cât de gravă devine poluarea în fiecare an. Așa că măcar adulții ar trebui să-și facă partea lor”.
O criză de durată
Deși orașul este inima politică a țării, autoritățile au avut puțin succes în curățarea aerului toxic al Delhiului. Încercările anterioare de a reduce poluarea au inclus stropirea străzilor cu apă, restricționarea traficului prin rotația numerelor de înmatriculare (numere pare și impare în zile alternative) și construirea, în 2018, a două „turnuri anti-smog” în valoare de 200 de milioane de rupii (2,4 milioane de dolari), concepute pentru a acționa ca uriași purificatori de aer.
Totuși, lipsa aplicării stricte a regulilor și a coordonării între autorități a făcut ca progresele să fie lente, spun experții.
India, între timp, este disperată să-și alimenteze economia în plină expansiune și să satisfacă cererea uriașă de energie a celor 1,4 miliarde de locuitori.
Miercuri, trei orașe indiene – inclusiv New Delhi – se aflau printre cele mai poluate din lume, potrivit IQAir. Kolkata, în est, s-a clasat pe locul patru, iar Mumbai, în vest, pe locul zece.

