DSPMB a aplicat amenzi în valoare de 4.400 de lei la Spitalul Clinic “Dr. Ion Cantacuzino”

15 January 2025, 10:37 (actualizat 15 January 2025, 20:26)

Direcţia de Sănătate Publică a municipiului Bucureşti (DSPMB) a aplicat la Spitalul Clinic “Dr. Ion Cantacuzino” două amenzi în valoare de 4.400 lei pentru neconformităţile constatate, una dintre acestea fiind nesecurizarea spaţiului de stocare temporară a deşeurilor periculoase. Bărbatul care a plecat dintr-o anexă a spitalului Cantacuzino cu un sac în care se aflau 3 membre amputate este căutat şi acum de poliţişti.

Potrivit unui comunicat de presă al DSPMB, amenzile au fost aplicate în urma unui control efectuat de o echipă de inspectori sanitari din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică a municipiului Bucureşti ca urmare a solicitării IGPR – DGPMB – Poliţia Sector 2 în cazul furtului de picioare de om amputate.

DSPMB susţine că au fost verificate documentele aferente activităţii de gestionare a deşeurilor şi spaţiul de stocare temporară a deşeurilor periculoase, conform competenţelor DSPMB.

“Pentru neconformităţile constatate, respectiv nesecurizarea spaţiului de stocare temporară a deşeurilor periculoase şi nerespectarea de către coordonatorul activităţii de protecţie a sănătăţii în relaţie cu mediul în ceea ce priveşte supravegherea activităţii personalului implicat în gestionarea deşeurilor medicale periculoase, au fost aplicate persoanelor responsabile două amenzi contravenţionale în valoare de 4.400 lei, în conformitate cu legislaţia în vigoare (prevederile Ord. MS 1226/ 2012, Ord MS 1226/2012, HGR 857/2011)”, se arată în comunicat.

Managerul Spitalului Clinic ‘Dr. Ion Cantacuzino’, prof. dr. Iulian Brezean, a explicat, marţi, în cazul furtului de picioare de om amputate, că fapta a avut loc vineri seară, iar spaţiul respectiv nu era încuiat, menţionând că în prezent a fost deschisă o anchetă internă şi sunt în desfăşurare anchete ale Poliţiei şi ale Direcţiei de Sănătate Publică Bucureşti.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite