Două trenuri de pasageri s-au ciocnit în apropiere de Londra. Mai mulți călători au fost răniți
Două trenuri de pasageri s-au ciocnit în Marea Britanie, la mică distanță de Londra. Autoritățile au trimise echipaje de poliție, pompieri, ambulanțe și un elicopter medical. Potrivit primelor informații, mai multe persoane au fost rănite, unele grav. Mihai Melinescu are detalii.
Deocamdată datele oficiale sunt destul de puține. Se știe că incidentul a avut loc la aproximativ 90 de kilometri nord de Londra. Încă de la început presa și autoritățile au anunțat un accident grav, cu intervenții masive ale echipelor speciale în zonă.
Deocamdată nu există un anunț oficial legat de numărul răniților sau de cel al pasagerilor aflați la bordul celor două garnituri.
Două spitale din zonă cer evitarea camerelor de gardă de către publicul larg, pentru a putea ajuta pasagerii care ajung acolo. Ținem cont însă de faptul că accidentul a avut loc la ora locală 17:15.
Vă puteți imagina că este o oră de vârf, mai ales că cele două garnituri erau trenuri interurbane de navetiști. Unul dintre trenuri venea dinspre Nottingham, celălalt dinspre Corby.
Se vede în imagini cum vagoanele au rămas pe șine, deși există avarii vizibile în urma impactului.
Pe internet au apărut imagini postate de pasageri cu scene de panică. Nu se știe nimic despre viteza acelor două garnituri, dar coliziunea nu a fost una frontală, a fost un impact din spate.
Presa Britanică afirmă că trenul din față era staționat sau încetinit pentru că acesta s-ar fi oprit din cauza unei defecțiuni la sistemul automat de avertizare.
Chiar în momentul impactului, mecanicul de locomotivă ar fi discutat la telefon cu echipele tehnice despre această problemă și atunci al doilea tren, circulând pe aceeași linie, a venit din spate și a lovit puternic garnitura oprită.
Liniile au fost blocate între Luton și Bedford.

